| soph999 a întrebat:

am 3 intrebaribig grin...raspundeti la care stiti!
1. ce emisiuni credeti ca nu au rol educativ(ma refer la violenta, lipsa de continut, pornografie, etc)?
2. dati-mi un exemplu de manipulare din mass-media romaneasca
3. ce as putea scrie intr-un ziar (de 4 pag) in legatura cu cultura? adica pe plan cultural? (trebuie sa fac un ziar pentru sc)

va rog! Help! si nu va suparati ca am pus intrebarile astea
Mersi mult tuturor care raspundhappykisskiss

Răspuns Câştigător
| daddy a răspuns:

Buna

uite raspunsurile mele :
1. emisiuni gen " tradati in dragoste ", " test de fidelitate ", " sa te prezint parintilor ", "consilier de urgenta ", " curat murdar ", " parinti contra copii " si altele
de ce? pentru ca prostia e la ea acasa pe langa faptul ca nu ai nimic util de invatat sau macar sa te ajute cu ceva mai si dimpotriva te face sa vezi vucabularul vulgar, obscenitatiile, scandalurile ca pe ceva normal, plus ca multe dintre ele sunt emisiuni "fantoma" adica nici nu sunt pe bune au gasit cativa papagali care sunt dispusi sa se denigreze si sa renunte la respectul de sine pentru cateva clipe la tv sau o suma frumusica
la oamenii cu bun gust li se face scarba sincer nu prea vad cum o persoana echilibrata s-ar uita la asa ceva iti recomand national geographic sau in orice caz un film, sport, muzica ceva care sa merite interesul telespectatorului.

2 gripa porcina si nu numai dar nu mai imi vin in cap, astia dau o stire de atatea ori pana conving publicul si nu sunt reporterii devina sau trusturile de presa si audio-vizual ci cei din spatele lor care trag sforile

3 eu unul as opta pentru lipsa scolilor in mediul rural si cum afecteaza educatia copiilor de acolo

3 răspunsuri:
| dyddyyyx18 a răspuns:

1. laughing majoritatea. Pai acces direct, alea de pe otv, si mai sunt multe da nu imi vin in minte.
2. Nuj. da cared ca teleshoppingu`.winking
3. Despre un muzeu de arta, un an important din istorie, ceva geografie, ceva cultura muzicala, etc, etc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1."Nora pentru mama","Cearta-n bucate"-numai se cearta
2. stirile si informatiile aiurea
3.scrie despre adolescentii din ziua de azi si cultura; si da exemple: consider ca tinerii au inlocuit cultura cu alte activitati; tv-ul, internetul au luat locul cartilor...etc; ceva de genu asta, sa fie ca un fel de mesaj pentru tineri, sa tragi un semnal de alarma

| soph999 explică:

Mersi la toti! toate raspunsurile mi-au folosit mult dar i-am dat fundita lui daddy pentru ca mi-a spus mai pe larg asa, mai detaliatbig grin(restul am dat cate un "folositor"happy ) mersi inca o data!kiss