| anonim_4396 a întrebat:

Am cerut un credit prima casă de la bcr, după multe zile a fost aprobat atât la bancă cât și la fngcimm, acum urmează ca fng să trimită contractele de semnat la bancă. Deci așa scrie pe siteul fng-ului că dosarul e aprobat. Bun, insa i-am spus și constructorului blocului unde vrem șa ne mutăm și a zis că până nu vine evaluatorul încă să nu ne bucurăm.Adică peste o săptămână ar trebui, după ce o termină nenea ca să fie apartamentul la cheie. Nu înțeleg nimic, evaluatorul ăsta oare nu trebuia să vină înainte ca banca să trimită dosarul la fng? Odata ce dosarul e aprobat poate evaluatorul să influențeze negativ restul procedurilor și inclusiv să fim respinși după... o aprobare?

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu veti fi respinsi, insa in functie de evaluare se va decide suma pe care o primiti. Probabil constructorul stie ca apartamentele se vand la un pret prea mare si ca este posibil ca evaluarea sa nu va fie favorabila. Am avut o colega care vroia sa-si ia un apartament nou cu pretul de 60 de mii de euro, avand deci nevoie de un imprumut de 54 de mii. Asta inseamna ca apartamentul trebuia evaluat la minim 64 de mii de euro. Dar desi era nou, era din materiale de proasta calitate, intr-un camp, cu instalatii improvizate si evaluarea a fost de doar 30 de mii de euro, urmand sa primeasca de la banca doar 25 de mii de euro. Nu au avut bani sa completeze diferenta, asa incat au renuntat la credit desi fusese aprobat. Deocamdata banca v-a aprobat voua posibilitatea de a lua un credit, dar mai connteaza si ce credit va ofera pentru garantia pe care o aveti (apartamentul). Valoarea maxima pe care o veti primi este de 85% din valoarea evaluata, iar evaluarile bancii sunt obiective, nu tin seama de pretentiile vanzatorului.

1 răspuns:
| mgtow a răspuns:

Da depinde ce decizie ia in calcul pentru voi