| minid91 a întrebat:

Salut,

Doresc ca sa cumpar un apartament prin credit ipotecar, in bragadiru. Apartamentul este cu 2 camere, are 74mp total si 68mp utili. Trebuie ca zilele astea sa vina evaluatorul si ma confrunt cu urmatoarea situatie: dupa cum am spus apartamentul este cu 2 camere dar proprietarii actuali au mai facut o a treaia camera din rigips, dar pe planul apartamentului apar doar 2 camere. Dupa logica mea, cei 2 pereti facuti din rigips nu ar trebui sa influenteze evaluarea in vreun fel, dar nu sunt sigur si as vrea un sfat de la cineva care cunoaste. Sa dau cei doi pereti jos si sa ii fac eu din nou dupa evaluare sau ii pot lasa asa?
Multumesc!

4 răspunsuri:
| Hammurabi a răspuns:

Dacă proprietarii care au făcut modificarea nu au obținut mai întâi o autorizatie pentru acea modificare, va trebui să dai jos acei pereți pentru că altfel nu vei obține creditul.
Evaluatorul îți poate face raportul de evaluare, dar e obligat prin standardele ANEVAR să treacă în raport exact ceea ce găsește pe teren (va face și fotografii ale apartamentului). Când banca va constata o modificare neautorizată a apartamentului îți va respinge cererea de credit ipotecar.

| IIIshaneIII a răspuns:

Daca nu este proprietatea ta nu este datoria ta sa dai jos, peretii de regips, dar este ilegal, depinde si de evaluatori, daca le dai o mica atentie...

| minid91 explică (pentru IIIshaneIII):

Un simplu perete de rigips este ilegal?

| IIIshaneIII a răspuns (pentru minid91):

Cu legile din Romania,si o basina o sa devina ilegala,de unde crezi ca fac hotii de la conducere bani?
De pe urma la prosti prin taxe,birocratie, impozite, tva etc. deja intru in alta arie, oricum este ilegal, pentru a deveni legal trebuie sa hranasti si tu cu o suma un amarat de ministru si gata devine legal, magie!