| YuukiNightmare a întrebat:

am luat un router de wireless... la calculator, la telefon merge... insa cand sa conectez la laptop nu merge deloc. Nu stiu cum. Este windows 7 ultimate. Oare nu e compatibil cu windowsul sau ceva? Nu imi recunoaste wireless-ul de nicio culoare si am cautat pe peste tot. Ajutor?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui daca ai configurat router-ul pentru legatura wireless. La cumpararea router-ului trebuia sa fi primit o brosura cu configurarea. Daca nu ai facut-o de aceea nu merge.
Nu are legatura cu sistemul de operare.
Numai bine!

| YuukiNightmare explică (pentru Ioandelasal):

Poti te rog sa explici? sau cel putin sa ma ajuti cu un site cu tutorial, romana engleza, oricare e bun.

| Ioandelasal a răspuns (pentru YuukiNightmare):

Eu am internet de la Romtelecom si am primit router-ul de la ei si o brosura, am facut configurarea conform pasilor indicati in brosura. Nu stiu cum este la alti furnizori de internet.
Pentru mine pasii au fost urmatorii:
1.Conectarea router-ului la curent si la linia telefonica.
2.Conectarea router-ului cu laptop-ul printr-un cablu de retea, la o iesire LAN a router-ului si intrare Ethernet a laptop-ului.
3.Am deschis Internet Explorer si in bara de adrese am scris 192.168.1.1, am dat Enter si a intrat o fereastra cu nume de utilizator si parola, la ambele am scris admin si am dat OK si a intrat o fereastra de configurare.
4.Aici am setat parametrii conform indicatiilor din brosura si la Login am introdus numele de utilizator si parola prevazute in contractul meu cu Romtelecom, sunt diferite la fiecare utilizator. Dupa terminare am dat Submit.
5. Dupa aceea am configurat laptop-ul, intrand prin Start/All Programs/Accesories/Communications/Network Connections si am dat Create a New Connection si intra o fereastra de instalare New Connection Wizard, unde am dat Next si am urmat pasii ceruti.
Nu stiu tutoriale, dar precis exista pentru fiecare furnizor de internet, eu n-am avut nevoie, avand brosura si contractul.

| RazvanRo22 a răspuns:

Ai instalat driverul de la wireless pe calculator?
Ai apasat butonul de wireless sa fie activ?

| spaghetty a răspuns:

Trebuie instalat driverul..Sau poate laptopul tau nu are wireless

| lucab a răspuns:

Buna,placa wireless este activa? vezi reteaua ta in fereastra pentru wireless? Laptopul se conecteaza la alte retele? Vezi ca laptopurile au un ``buton`` care intrerupe wireless-ul. Sper ca ti-am putut fi de folos caci cauzele pot fi multiple! p.s. Ai instalat corect placa wireless?