| SpigiBb a întrebat:

Buna,am o problema cu internetu il am prin modem/clicknet treaba este ca de ieri imi tot 'pica' sa zic asa, adica becul de la modem este aprins arata ca functioneaza bine se vede ca este trafic pe retea dar cand intru pe internet e ca si cand nu as avea conectat modemul si asta dureaza 5 min dupa care 5 min funcioneaza iar bine, deci la modem arata ca totul este in regula dar nu merge sa intru pe net stie careva cum pot rezolva asta?

4 răspunsuri:
| alexs99 a răspuns:

Pentru a rezolva aceasta problema trebuie sa monitorizezi fluxul de internet. Daca nu se schimba nimic treci la alt operator.

| AgathaRo a răspuns:

Monitorizeaza fluxul de internet. Domnii de la RT, au blocat din programul modemului testul de ping sa nu se planga clientii de serviciile inferioare prestate.

| AgathaRo a răspuns:

Intra la adresa modemului 192.168.1.1, user admin, pass admin, Advanced /Security > debifezi Ping-ul (Ping traffic is blocked from the WAN) Salvezi setariile. Apoi intrii la run scrie "ping -t http://google.ro" daca nu functioneza atunci dai cu "ping -t www.google.ro" timpul de raspuns normal trebuie sa fie intre 50 si 70ms ce-i peste probabil descarci/uploadezi. Unde scrie "request timed out" nu ai flux constant de internet si pica. Este doar o varianta sa monitorizezi internetul nu te va ajuta mult dar macar poti face reclamatii.

| Weider a răspuns:

Problema e de la clicknet, am avut si eu la inceput clicknet si am avut tot aceeasi problema care o ai si tu, nu stiu sa spun daca poti rezolva ceva din asta. M-am mutat la RDS si cu ei nu am avut probleme, sunt multumit de viteza care o am de la RDS, intreruperi, doar cand cade curentu' tongue. Ti-as recomanda sa te muti la RDS, plus ca poate iti va da un stick de internet de la ei.