| Georgyana98 a întrebat:

am o tema la fizica si nu stiu ce sa scriu...va rog frumos ...am nevoie de ajutor
Sa se caracteze lungimea ca marime fizica

va rog nu stiu ce sa scriu

dau fundita la cine ma ajutahappy MULTUMESC ANTICIPAT:O3happy

Răspuns Câştigător
| stefanel11 a răspuns:

Lungimea este una din mărimile fizice fundamentale (a se vedea mărimi fizice fundamentale) din fizică. Lungimea definește proprietatea unui corp de a avea doar o singură dimensiune spațială. Definiția lungimii din fizică este practic identică cu cea a dreptei (a se vedea dreaptă) și a unidimensionalității din geometria euclidiană și, ca atare, conformă postulatului euclidian, care afirmă că "prin două puncte neconfundate trece o dreaptă și numai una".
Simbolul său în Sistemul Internațional (SI) este litera minusculă l. Unitatea sa de măsură în același universal Sistem Internațional este 1 metru, simbol 1 m (a se vedea articolul despre metru), ceea ce se poate scrie:
= 1 m (1)
Simbolul dimensional (a se vedea dimensiuni ale mărimilor fizice, sau dimensiuni fizice) al lungimii este litera majusculă L.
[l] = L (2)
Așa dupa cum Euclid a construit o întreagă geometrie utilizănd câteva postulate fundamentale (a se vedea postulatele euclidiene), absolut analog o întreagă fizică (a se vedea fizica), știința cea mai generală de studiere a naturii, este "construită" pe "umerii" a doar șapte (7) mărimi fizice fundamentale și a două (2) constante adimensionale (a se vedea constante adimensionale fundamentale) ce au "funcții" de mărimi fizice fundamentale.

3 răspunsuri:
| Lora a răspuns:

Http://ro.wikipedia.org/wiki/Lungime

scrie pe caiet tot ce scrie aici e destul pentru tema

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Jksdkakjdfo9rriore