| PopinaTurturica a întrebat:

Am primit de curând niște foi de imprimat pe tricouri, dar nu știu sa le pun în aplicare. Dacă m-ar putea ajuta cineva, v-as fi recunoscătoare. Mulțumesc anticipat.

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Nu cumva sunt dintr-alea cu transfer termic - dai cu fierul de călcat pe ele fiind suprapuse peste tricou?

| NLS a răspuns:

Sunt folii întregi, (coli colorate), sau sunt desene (decupaje) gata pregătite pentru "printat"?
Daca e prima varianta, trebuie sa decupezi întâi ce forme, sau litere vrei.
Ca să iasă perfect, se recomanda un desen în prealabil, și exista niște plottere speciale care au funcție de decupare.
Daca e varianta 2, desi ma îndoiesc, vezi din ce material sunt tricourile, pe cele ce conțin materiale sintetice în cantitate mare, nu poți imprima.
Daca sunt din bumbac, încălzești fierul peste temperatura maxima recomandata pentru spălare cu vreo 15-20°, aplici logo ul și calci cu mișcări constante, nici foarte repede, căci nu se va face transferul, însă nici încet, fiindcă vei arde materialul.
Ca să iasă perfect, trebuie sa cauți o presa, sau exista atelierele acelea din Mall unde inscriptioneaza de la căni la tricouri.