| baica a întrebat:

am si eu o problema, azi la scoala mo chemat dirigu pentru ca aveam destule absente, vreo 30 si mi-a zis pana vineri sa scad sub 20, aia nu prea e o problema dar mia mai zis ca trebuie sa fac ceva nu stiu sa scriu ceva, m-a pus sa scriu pe o foaie ACORD de a fregventa scoala si mi-a dat niste cuvinte vreo 28 cuvine, sa fac un fel de fraze cu ele, stiti despre ce e vorba? si cum sa fac aia?

Răspuns Câştigător
| CeZaR_2777 a răspuns:

Este vorba despre o cerere pentru motivarea absentelor.Iti voi da un exemplu despre cum se face o cerere.
Domnule/D-na diriginta, - ASTA SE SCRIE IN CENTRU FOII

Subsemnata (numele mamei),mama a elevei (numele tau) eleva in clasa a__a,la Liceul/Scoala____ va rog sa motivati absentele ficei mele din data de____, aceasta lipsind de la scoala din motive personale. -NicIoData Sa Nu ScRii DiN MotiVe De SanAtaTe, Pt Ca iti CeRe ScuTiRe

Va multumesc.

Lasi CaTeVa raNduRi LibEre(4-5)
Data: xx.xx. xxxx Semnatura: a MaMei

Si TocMai in JosuL PagiNii ScRii

Domului diriginte al clasei __ _ din Liceul/Scoala______.

Sa nu scrii ceea ce am scris eu cu litere mari si mici.
Sper ca ti-am fost de folos

3 răspunsuri:
| anonymousxD a răspuns:

Nu era cumva vorba despre o cerere de la parinti? Adica parintele sa faca o cerere prin care sa ceara motivarea absentelor pe motivul ca ai avut probleme medicale sau ca ai fost cu ei undeva si nu ai putut ajunge la scoala, dar daca este vorba de chiul adica azi o ora maine o ora atunci nu stiu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna! da asa au facut si la mine o cerere dinacea in clasa se face doar o data pe semestru atat ai voie sa faci accea cerere trebuie parca sa ii instintezi pe parinti tai ca ai scris acolo pe raspunderea ta etc. si ii da dirigu la directoare s-au te scuteste el de absente prin motivare adica aceea foaie complectata si scrisa de mana ta este o dovada de ce ai lipsit atat timp intelegi? dirigul tau iti motiveaza pe loc absentele in catalog cu aceea foaie scrisa de tine are motivul care sa nu se ia directoarea s-au directoru de dirigintele tau intelegi=?¿ Este mai simplu sa o faci in clasa foaia aceea decat sa te duci sa ceri o gramada de scutiri si pe anumite date de care ai tu acele absente. kiss Succes! kiss

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uite un exemplu asa cred eu ca este nu mai stiu?
Cerere Numele-data-clasa
Doamna Directore cu scoala nr. x, y
Am avut niste probleme care nu am putut veni la scoala din motivul X care va cer acordul sa-mi scutiti absentele pe data Y.Parintii au fost instintati de diriginte pentru. absentele de pe data X... Va rog frumos sa-mi luati in considerare aceasta foaie care imi asum responsabilitatea ( de undelaughing ) asa in fine. Va multumesc! aaaaaaa si Semnatura parintelui al mamei s-au al tatalui s-au a amandoi

Exemplu nu stiu daca este bine intreaba si tu pe parintii daca stiu sa ti-o faca eu cred ca stiu. Succes!