| baica a întrebat:

azi la scoala mi-a dat dirigu o foaie pe care scria : "începând de astazi, elevii cu mai mult de trei absente nemotivate vor fi suspendati si nu mai au dreptul de a intra în scoala decât daca vin însotiti de parintii lor, pentru a participa la o întâlnire cu directorul adjunct. Pentru a fi readmisi la scoala, elevii vor trebui sa elaboreze si sa semneze un acord de a frecventa scoala zilnic si sa propuna un plan pentru a evita absentarea de la cursuri fara acceptul unei autoritati scolare." si trebuie sa scriu pe o foaie un acord de a frecventa scoala asa mi-a zis dirigu, mi-a dat CUVINTE CHEIE: apreciere, autodisciplina, autoritate scolara, caracter, comportament, consecinte, control, elev, disciplina, instruire zilnica, program, pedeapsa, recompensa, regulament, sanctiune, veriga lectiei, disciplina scolara, disciplina la locul de munca, model, modelare comportamentala, invatatura, sarcini de invatatura, achiziti de noi cunostinte, nodificare observabila, rezultate obtinute. cam atat, problema e ca nu stiu cum sa fac? crying

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Pai, are dreptate. Nici sa scrii nu stii. Mergi mai des la ore si pune mana pe limba roamana (gramatica). Esti varza!

| baica explică (pentru Salontanul):

Tu vorbesti de limba romana vaisamar de tine

| Salontanul a răspuns (pentru baica):

Si aici ai gresit in scris. "Vai si amar" sau "Vai s-amar" era corect. Dupa propozitia "Vai si amar de tine" trebuia sa pui semnul exclamarii. Si, sus la intrebare, mai pune si tu punct si apoi scrie cu litera mare (Ex.: autoritati scolare." si). "Dirigu" se scrie dirigu' (cu apostrof). Vai si amar de cine te-a imbracat azi de dimineata!