| Deasonyka a întrebat:

Buna,am si eu o problema cu fratele meu.Are 26 de ani si incerc sa il ajut poate ii gasesc ceva de munca.
Principala problema este ca el nu stie sa faca absolut nimic.A mai lucrat in trecut ca spalator vase,agent de curatenie,lucrator comercial in supermaketuri dar pentru perioade foarte scurte de timp.
Mama este disperata pentru el,aseara l-am bagat in sedinta si am intrebat cam ce si-ar dori el de fapt sa faca in viata si a zis ca ar vrea sa fie paznic. Am inceput sa radem amandoua eu cu mama
Fratemiu are 1, 80 cm cu 60 de kg deci va dati seama cat este de slab cine l ar putea angaja pe el ca paznic? Plus ca el aste ca o femeie in sensul ca fuge de bataie dar ma gandesc ca l ar putea baga supraveghetor macar si banuiesc ca daca el nu stie sa se bata nu il angajeaza nimeni.
Intrebarea mea este, pentru pazinc trebuie calificare cursuri ceva?
Cine lucreaza paznic rog sa imi dea cateva detalii caci vrem sa ii gasim ceva de munca

20 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Dar ce studii are?

| Deasonyka explică (pentru RAY):

12 clase fără BAC

| RAY a răspuns (pentru Deasonyka):

De ce nu face un curs gratis? nu de paznic de altceva, poate i place ceva sa faca dar nu stie sau nu e lasat sa faca, nu il stresati mereu, ca e aiurea, adica nu il critica, judeca, ca doare, eu am gasit ca pfa, nu suportam sa lucrez cu oamenii in grup

| sierra1 a răspuns:

"vrem sa ii gasim ceva de munca"

greșiți aici. Lăsați-l să acționeze singur. Până nu dă cu capul de probleme o să aștepte să-i servesti tu viața pe tavă

| Deasonyka explică (pentru sierra1):

Nu vrea să muncească! Il intreținem noi

| sierra1 a răspuns (pentru Deasonyka):

"Nu vrea să muncească! Il intreținem noi"

Greșit din nou, Lăsați-l să acționeze singur, fără bani de buzunar doar casă și masă! și mai vorbim

| AdelinaC a răspuns (pentru Deasonyka):

Nu il mai intretineti si va dori singur sa munceasca din moment ce nu va mai avea bani

| Superior a răspuns:

1.80 si 60kg...
Nu conteaza masa musculara, ci fibra musculara.
Exista slabanogi care rup in doua gorile.

| Deasonyka explică (pentru Superior):

El nici atâta lucru nu stie laughing Principala problemă e că el chiar fuge de muncă asta ca să nu mai zic de bătaie.Nu stiu ce se va alege de capul lui.

| BogdantheDreamer a răspuns:

De obicei firmele de paza care angajeaza, se ocupa si de scolarizarea angajatului si emiterea atestatului. In mod normal si legal un paznic trebuie sa aiba atestat.

| Țoglă a răspuns:

Nu-ți trebuie calificare pentru a fi paznic. Și nu-l mai întrebați ca ce vrea să lucreze cât timp își caută de lucru că-i enervant.

Să meargă ca lucrător comercial și să-și facă ISCIRul, pentru a fi calificat în manevrarea stivuitoarelor și lizelor. Și de acolo cu calificarea în brațe poate pleca la o fabrică ca stivuitorist unde se câștigă garantat peste 2000lei net.
E ușor să obții ISCIRul, trebuie să înveți doar ce e frâna și accelerația.

Cursul costă cam 7mil dacă vrea să-l facă singur sau printr-o firmă comercială care îi plătește cursul gen Auchan.

| eckblume a răspuns:

Ca simplu paznic nu cred. Trebuie sa aiba cazierul curat. Stiu pe cineva care are post de paznic si nu a mentionat vreodata ca a facut cursuri.
Depinde de angajator daca vrea sa aiba experienta sau nu ori atestat.

*https://m.olx.ro/locuri-de-munca/q-paznici/ - vad ca se cauta. Dati un telefon si intrebati.

| Demidol a răspuns:

Are 26 de ani ii cautati vou loc de munca? Inteleg ca el nu prea vrea. Si cum a zis "paznic", e edificator. Pentru ca, el cred ca nu face nimic acolo. Poate face prostii si mai are probleme cu legea.

| LuluOneMillion a răspuns:

Si eu am tot 1, 80m si 60 de kg si am lucrat ca paznic 2 luni si m-am lasat, fara niciun curs sau calificare.

| Deasonyka explică (pentru LuluOneMillion):

Cum e posibil? Pai si cum lucrai? Ce program aveai?

| Deasonyka explică (pentru LuluOneMillion):

Lucrai de noapte? Ca paznic piezi noptile?

| LuluOneMillion a răspuns (pentru Deasonyka):

24 de ore cu 48 libere.

| LuluOneMillion a răspuns (pentru Deasonyka):

Dar era si program de 12 ore daca voiai.

| Deasonyka explică:

Deci ce pasi ar trebui făcuți pentru a ii indeplini dorința? Dacă mă poate ajuta cineva, oricum trebuie să recunoastem, nu prea ii place munca si trezitul dimineața e o problemă pentru el.Chiar nu văd ce viitor ar putea avea fratemiu sad

| Deasonyka explică:

Super! ❤ Mulțumesc frumos