| DenisStefis a întrebat:

Am un porcusor de guineea si as dori sa stiu(mai ales ca este sezonul) daca ii pot da gutui sa manance. Am cautat pe net dar nu imi arata nimic despre gutui in alimentatia lor. Totusi chestia este ca el de fiecare data cand ma vede ca mănânc gutuie se urca cu ghierutele pe grilajele la cușcă si imi cere sa ii dau. Credeti ca ii va face rau daca ii dau si lui o felie?

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca a mai mancat mere, atunci poti incerca sa-i dai si un pic de gutui (cat varful degetului).
Trebuie sa stii ca gutuiul poate provoca constipatie, deci sa fii atent si la acest aspect!

| DenisStefis explică (pentru Bula):

A mai mancat mere si uneori chiar si in exces si nu am avut probleme cu el. O sa incerc sa ii dau o bucatica mica de gutuie sa vad cum reactioneaza

| sierra1 a răspuns:

O feliuță mică n-ar fi o problemă. Dar mărarul frunze, îi place?

| DenisStefis explică (pentru sierra1):

Da. Mananca orice ii dau si nu am avut nici cea mai mica problema cu el. Ii dau marar frunze,patrunjel,fan,frunze de susai,mere,pere, morcovi, ardei gras, banana, pepene rosu...Toata vara a stat in grădină prin iarba si a mancat tot ce i-a placut

| Atim a răspuns:

Da, poti sa ii dai dar ai grija la semințe. Încearcă pe cat posibil la orice fruct sa eviți sa îl lasi sa înghită semințele. Semințele conțin fosfor si porcușorii fac tot felul de complicații la rinichi de la fosfor. Sper sa ii placa gutuile happy