| XxAnonimuXx a întrebat:

Buna am vazut filmu' calatorie spre centrul pamantului filmul e adevarat? a existat vreaodata un om care a patruns in centrul pamantului oare ce e in centrul pamantului? si exista vulcanul Sneffels si prin el se poate merge in centrul pamantului? filmul asta m-a facut sa vreau sa vad centrul pamantului

Răspuns Câştigător
| MrAnderson a răspuns:

Salut,

Era o teorie frumoasa asta, prin secolul 19, dar evolutia stiintifica ne-a ajutat sa descoperim ca adevarul nu e asa de simplu.
Nucleul pamantului e o masa densa si fierbinte, altacuit mai ales din Uraniu. Cel putin asa reiese din ultimele masuratori.

1 răspuns:
| Arthur a răspuns:

Vulcanul Sneffels există în Islanda, este singurul element real al acestui scenariu care are la bază romanul lui Jules Verne O călătorie spre centrul Pământului.