| ErzaUzumaki a întrebat:

Buna, as dori cateva animeuri gen 1)itazura na kiss sau 2)akagami no shirayuki-hime. adica de dragoste neconditionata.1) as prefera anime-uri in care un baiat popular si o fata retrasa nu vorbesc, nu se cunosc dar dragostea lor e inevitabila si frumoasa sau 2)... stiti voi gen akagami no shirayuki hime adica nu ma refer cu regi sau d-astea ma refer la dragostea aceea de o au personajele
P.S. as dori si o descriere

Răspuns Câştigător
| BlackRose03 a răspuns:

Pentru inceput vezi Noragami.L-am finalizat recent, nu vei regreta.

16 răspunsuri:
| ionutborcea a răspuns:

Îți recomand 1. naruto. 2.shippuden. 3.next generation boruto
The Accer world
The dragonaut the resonance

| BlackRose03 a răspuns (pentru ionutborcea):

Tu...vorbesti serios? laughing

| ionutborcea a răspuns (pentru BlackRose03):

Da deoarece îmi place toata seria de naruto şi de boruto e super. tare ear Accer world e şi el super dar e pacat ca sunt doar 24 de episoade ear the dragonaut the resonance nu prea ala e de plictiseala vizionare placută

| BlackRose03 a răspuns (pentru ionutborcea):

E super pentru copii de 12-13 ani.
Si eu ma uitam la Naruto pe la 10 ani,la Boruto si in prezent,dar mi se pare plictisitor si cam copilăresc.
Vezi si tu Noragami, Parasyte, Attack on Titan, Fullmetal Alchemist, Gintama etc. si spune-mi pe urma daca se compara.
Naruto e super dupa cum ai spus si poate cel mai bun anime... daca ai 12 ani.
In functie de varsta sunt anime-uri diferite.

| ionutborcea a răspuns (pentru BlackRose03):

Mi-e mi-a plăcut şi sunt în căitare la niste Anime bune că cam m-am plictisit de stat pe TPU, Facebook, Youtube şi jocuri

| ionutborcea a răspuns (pentru BlackRose03):

Imi poți zice pe scurt despre ce este vorba dar nu prea multe spoilere ca să nu mai aiba rost să mă uit

| BlackRose03 a răspuns (pentru ionutborcea):

Povestea începe cand o fata de liceu pe nume Hiyori vede un baiat de varsta ei(Yato) trecand pe langa ea pe strada, acesta aflandu-se intr-o "misiune".
El fuge in mijlocul soselei si e pe punctul de a fi lovit de un camion, dar ea încearcă sa-l salveze si e lovită in locul lui(oricum n-ar fi murit...fiind un zeu).
De atunci ea traieste intre cele doua lumi:a oamenilor si a fantomelor, sufletul sau iesind deseori fara voia ei din trup.
Asa...in acest anime exista zei care se nasc din dorintele oamenilor si cand li se ofera o sarcina trebuie s-o îndeplinească, doar daca accepta si in schimbul unei sume de bani.
Daca un zeu e complet uitat acesta dispare, din acest motiv ei încearcă sa îndeplinească cat mai multe dorinte pentru a nu fi uitati si sa dispara.
Mai departe...Cand un om moare devine o fantoma.
Lumea a controlată de energii negative ce in cazul in care pun stăpânire pe suflet (pe o fantoma)aceasta devine un Ayakashi,adică un spirit malefic posedat ce nu poate fi readus la normal ce ii indeamna pe oameni sa faca lucruri rele,de aceea acesti zei trebuie sa-i elimine.
Exista zei de mai multe tipuri:zei ai sărăciei,ai calamității,ai războiului etc,fiecare avand un rol.
Zeii pot numi fantome.
Odata ce unei fantome ii este oferit un nume de catre un zeu aceasta devine servitorul zeului respectiv si o arma divina (spre exemplu o sabie,un topor,un bici).
Aceste arme divine sunt folosite pentru a-i ucide pe Ayakashi.
Cand le strigi pe numele de om la forma intiala, iar cand le strigi pe numele de arma divina (oferit tot de zeu)se transforma in arma de lupta.
Acum ca am lămurit...
Yato este un zeu slab (aparent) ce traieste pe străzi si mănâncă din gunoaie, crezandu-se un zeu de exceptie ce va ajunge departe.
Tare comic tipul...
El a fost un zeu al calamitatii (adica s-a nascut din dorinta oamenilor de a ucide si indeplinea cererile celor care voiau pe cineva mort, el luandu-le viata.)
Era foarte puternic si de temut.
S-a schimbat cu timpul(in acele vremuri fiind zicala ce se aplica "Ucide sau vei fi ucis", făcând asta doar sa supravietuiasca), iar in prezent face treburi precum...curățarea toaletelor.
Fara a-si face reclama sau a îndeplini aceste cereri nedemne de un zeu poate fi uitat si sa dispara.
Atât a ajuns sa se injoseasca...
Ok...acea fata Hiyori ii cere lui Yato s-o aduca la starea initiala (adica sa fie om complet,fara a-si mai pierde trupul trăind intre lumea de apoi si a celor vii) si din acest motiv incep sa se apropie si sa se întâlnească mai des pentru a gasi o rezolvare.
Yato nu e agreat de nimeni,fiind enervant,cu maini permanent transpirate,insuportabil, laudaros etc, iar din acest motiv toate armele sale divine l-au lasat(iar fara o arma divina nu poti sa lupți sau sa te aperi in caz de nevoie).
Intr-o zi cand fugea împreună cu Hiyori de un Ayakashi ce ii urmărea(ei fiind incapabili sa riposteze fara o arma divina si fiind incoltiti ), gaseste un suflet necorupt in ultimul moment si il numeste Yukine, acesta devenind noua sa arma divina.Astfel il ucid cu usurinta pe acel Akayashi.Yukine e foarte increzut si nu-l suporta pe Yato, având de gand sa-l lase.
Cateva episoade(in primele)ei doi trebuie sa învețe sa se accepte unul pe altul si a forma o relație de prietenie, altfel ...vezi anime-ul.
Asta e doar începutul. Apoi incep aventurile celor 3 prieteni(Hiyori, Yukine si Yato).
Uita-te măcar 2-3 episoade si vezi daca-ti place.
Are 2 sezoane, fiecare in parte avand 12 episoade, deci 24 in total.
Sezonul 2 e mai fain.
Nu vei regreta.

| ionutborcea a răspuns (pentru BlackRose03):

Woow mersi mult frate add me mai cucerit trebuie să îl văd neapărar ❤❤❤mi-a luat ceva sa citesc dar sa meritat mersi frumos!

| BlackRose03 a răspuns (pentru ionutborcea):

Np.Daca te-am ajutat in vreun fel si-ti va plăcea anime-ul ma bucur.
Si daca vrei sa vezi anime-uri cu subtitrare in romana uita-te pe AnimeG sau Anime Kage.

| ErzaUzumaki explică (pentru ionutborcea):

Am vazut naruto si sunt la zi cu boruto

| ErzaUzumaki explică (pentru BlackRose03):

L-am vazut si chiar toata seria

| ErzaUzumaki explică (pentru BlackRose03):

Da chiar anime kage si anime g. eu sunt conectata la ambele si ador aceste site-uri elel sunt cele care au cele mai multe anime.dar ador mai mult animeg deoarece ale mai multe anime-uri decat anime kage si de asemenea dupa mai multe site-uri. adica ai mai multe intr-unul

| ErzaUzumaki explică (pentru BlackRose03):

Am 13 fac 14 in august

| BlackRose03 a răspuns (pentru ErzaUzumaki):

Ai spus ca vrei sa vezi un anime in care o fata retrasa si un baiat popular nu prea vorbesc, dar ajung sa se îndrăgostească.
Vezi Kimi ni Todoke.
Nu e nevoie de descriere, dupa un episod vei intelege.

| ErzaUzumaki explică (pentru BlackRose03):

Da stiu de el il vizionez

| BlackRose03 a răspuns (pentru ionutborcea):

Pentru inceput vezi Noragami.L-am finalizat recent, nu vei regreta.

Răspuns utilizator avertizat