| Pichiu_Diana_1993 a întrebat:

Cartea mea de identitate (buletinul-dupa cum il stim majoritatea) a expirat. Pot iesi din tara doar cu certificatul de nastere si sa-mi fac,, buletinul" cand ma intorc?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu poti iesi din tara fara carte de identitate sau pasaport, certificatul de nastere nu este act de identitate.

3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Certificatul de nastere nu tine loc de CI sau pasaport!--nimeni, fie adult, fie minor peste 14 ani, nu poate iesi din tara fara unul din cele doua documente(CI, pasaport)
Minorii au nevoie, in plus, de un insotitor si de o declaratie notariala semnata de ambii parinti in cazul in care acestia nu il insotesc.

| darrio2007 a răspuns:

Nu poti iesi din tara cu certificatul de nastere.

| mihai69 a răspuns:

Nu poți. Dar ai putea să îți faci un pașaport temporar, în regim de urgență.