| anonim_4396 a întrebat:

Buna. Cat costa sa trimit o scrisoare de aici in alta tara din Europa? Multumesc

Răspuns Câştigător
| eliza1503 a răspuns:

Tariful pentru corespondenţa în străinătate porneşte de la 1, 60 lei, pentru cea cu ramburs de la 19, 20 lei, iar pentru o scrisoare trimisă cu confirmare de primire preţul porneşte de la 27, 20 lei.

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cel mai bine este sa mergi la un oficiul postal si sa intrebi acolo.
Nu-ti recomand sa trimiti ca scrisoare simpla, fiindca s-ar putea sa soseasca dupa cateva luni (am primit astfel felicitare de Craciun, care a sosit cu 2 saptamani inainte de Pasti).
Cel mai bine este sa trimiti scrisoarea cu "Prioritate" (soseste in 1-2 saptamani) sau cu "Prioritate si urmarire", care ajunge in cateva zile. Cu "Prioritate", in Austria, un plic de 140 grame m-a costat mai putin de 20 lei si a ajuns la destinatar intr-o saptamana.

| Lukasssz a răspuns (pentru Bula):

Faza asta :" (am primit astfel felicitare de Craciun, care a sosit cu 2 saptamani inainte de Pasti), chiar m-a facut sa rad cu lacrimi laughing

| Bula a răspuns (pentru Lukasssz):

A fost de rasu-plansul. nemtii si-au intarit parerea.
Anul acesta am primit scrisoare LOCALA (trimisa de o institutie) care a "calatorit" 2 saptamani (12 zile).
Nu ma mai mira nimic...

| Mosotti a răspuns:

Corespondenta internationala standard costa 6, 5 lei.

Uite aici:

https://www.posta-romana.ro/tarife.html

Apoi de acolo apesi Scrisori, carti postale, si o sa-ti apara in dreapta ce ti-am zis eu.

| Lukasssz a răspuns:

Am trimis o scrisoare la niste rude in Irlanda, acum cativa ani am dat vreo 17 lei.Acum poate s-a scumpit.

| Filipp13789 a răspuns:

Depinde in ce tara si daca trimiti cu expres sau normal dar ca exemplu daca trimiti in Anglia cu expres e cam 30 de lei la ceva mic cat o scrisoare sau daca trimiti normal e 10 lei