| brokxy a întrebat:

Buna, cat dureaza sa ajunga un pachet din Romania in UK? Prin Posta romana. As vrea sa trimit pe 29 si eu as vrea sa ajunga mai încet adica cam înainte de Craciun nu la începutul lunii decembrie 1-10.

Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

Cat dureaza, numai ei stiu.
Din proprie experienta, a durat si o saptamana, dar si o luna.

In plus, prin Posta Romana, nu poti trimite produse alimentare.Da, atunci cand se face vama, exista posibilitatea ca omul respectiv "sa treaca cu vederea" un borcan cu gem si unul cu zacusca, dar in principiu, asta este regula.

Poate ar fi o idee sa te orientezi inspre o alta firma de curierat, deoarece iesi si mai ieftin decat cu Posta Romana.

4 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Nu am incredere in posta, pe langa ca este si scumpa, mai ai sansa sa iti piarda si coletul. Cauta pe grupurile cu romanii din Anglia sa ti se recomande pe cineva care fac calatorii dese UK-RO-UK si iesi mult mai ieftin.

| Fatamuntilor a răspuns:

Prin posta nu stiu.
Dar sunt firme care se ocupa cu asa ceva.Tot din Anglia -Romania (dar si invers).La mine a durat 2 zile. Punea pachetul duminica, marti dimineata era la destinatie.
eu zic totusi sa trimiti cu o saptamna -doua inainte de Craciun.
Din orice cont al tarii nu cred sa dureze mai mult de o saptamna.

| blackann a răspuns:

Mai bine trimiti cu autocar din Bucuresti, plecari in fiecare Joi. Ajunge in 2-3 zile. Sau DHL. Posta........nu.

| Scorillo a răspuns:

Am avut experiente nefaste cu posta romana (pachete returnate, deschise, deteriorate, ) Apeleaza la o firma de curierat. Un pachet ajunge in 4 zile la adresa dar in perioada sarbatorilor poate dura 14-20 zile