| pitbull93 a întrebat:

cine stie daca pot obtine permis de port arma daca sunt discromat

3 răspunsuri:
| soul2soull a răspuns:

Re: noile reglementari...

Postby Safe&Sound » Sun May 16, 2010 7:23 pm
Salutari!

Pentru pistol cu gaz nu iti trebuie (inca) permis asadar nu trebuie fisa medicala. Pentru procurarea unei arme pe gaz iti trebuie dovada notificarii pe care o obtii de la SAEST-ul regional. Pentru dovada notificarii ai nevoie doar de cartea de identitate, certificatul de cazier judiciar si niste taxe platibile pe la trezorerie. Dupa ce iti procuri arma, te intorci la SAEST cu arma in cutie si ei iti vor elibera o autorizatie de detinere/port/folosire, care este de dimensiunile unei foi A4, foaie pe care la un centru de copiere o poti micsora la dimensiuni rezonabile(sa incapa in portofel) si apoi o poti plastifia.

Pentru arma cu bile de cauciuc iti trebuie fisa medicala completata prin mai multe examene medicale la mai multe discipline printre care si oftalmologie. Asta se face in diverse clinici medicale si nu la medicul de familie. La medicul de familie vei completa doar una din rubricile acelei fise medicale. Daca esti discromat probabil cunosti deja testul cu plansele Isihara, examenul oflalmologic pe care il vei sustine contine si acest test. Da un search pe google pentru plansele ISIHARA (daca nu le stii deja) si fa-ti singur un test, daca nu-l treci ramai la hotararea initiala de a cumpara si detine o arma pe gaz, te vei scuti astfel de cheltuieli inutile si incercari nereusite pentru a convinge ca aceasta conditie nu te impiedica sa detii si sa folosesti o arma cu bile de cauciuc.

| pitbull93 explică (pentru soul2soull):

Da normal ca stiu plansele ISIHARA, asa am si aflat ca sunt discromat. OFFF cred ca voi cauta pe cineva care sa semene cu mine si am sa il trimit in locul meu si cu buletinul meu ca sa faca testul ala la oftalmolog

| soul2soull a răspuns (pentru pitbull93):

Ia-ti pistol cu gaz si termini problemele