| Elena23_7421 a întrebat:

Mie una imi plac f mult povestile desp lucruri care nu pot fi explicate...nu cred in fantome strigoi s. a. m. d dar sunt curioasa sa aflu povesti noi. daca vi s`a intamplat ceva straniu sau inexplicabil va rog eu povestiti!

Răspuns Câştigător
| carmi_6480 a răspuns:

Sincer nici eu nu cred da bunicii mei mi-au povestit o gramada de povesti dintr-astea.cica bunicul meu lucra ca paznic de noapte si intr-o noapte a trecut pe langa cimitirul din comuna si a auzit niste rasete si voci de femei, s-a dus sa vada si a vazut doua mirese care dansau pe morminte si care radeau, a luat-o la fuga si s-a dus repede acasa. Dimineata a luat pe fratele sau si s-au dus acolo, florile si iarba erau rupte si se vedea ca au fost calcate iar mormintele apartineau unor fete care murisera domnisoare si fusesera ingropate in rochii de mireasa.Si eu intrebam toti batranii si stiu multe asemenera intamplari, tu vezi sa nu visezi urat la noapte, mie mi se intampla.

4 răspunsuri:
gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

Pretutindeni in lume se intampla lucruri inexplicabile, care afecteaza normalul nostru...de ce? sunt lucruri pe care nu le putem constientiza deocamdata...ca o lume paralele...ca re face sa credem sa mai exista lumi paralele cu a noastra, sau ca inca nu stim totul despre Universul in care traim!
Mereu vor fi si fiecare generati isi va pune astfel de intrebari... Explicatii sunt, dar cine le poate dovedi, daca depasesc perceptia noastra? Povesti sunt destule...multe inventate...alte reprezinta fricile noastre sau neintelegerile unor fenomene!

| inna a răspuns:

Lucruri inexplicabile se intampla in fiecare zi :-si...eu una nu mai fac diferenta dintre normal si paranormal.hee hee

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai daca e inexplicabil clar nu poti sa explici mie mii s-a intamplat nu stiu cum sa explic. inexplicabil.

| Yukki a răspuns:

Prima! Eu si cu verisoara mea am ramas singure in casa o noapte intreaga iar in ziua precedenta am mers la cimitir sa ii punem lumanari unei prietene care a murit de cancer. era tanara avea 19 ani. Am inteles ca fusese imbracata in rochia de mireasa pentru ca nu mai avea multe saptamani si trebuia sa faca nunta!
Si ramanand eu cu varamea Alina singure pentru ca eilalti sau dus la ziua unui vecin si au petrecut toata noaptea. Stand noi spunand povesti de groaza in bezna camerei, vedem ca apare o luminita la geam ce se face din ce in ce mai mare. Noi sarim repede sa ne uitam si cand colo nu era nimeni! Noi ne speriem si ne gandim ca era o farsa si continuam.Pana la urma am adormit si si varamea s-a trezit pe la 4 dimineata ingrozita de zici ca a vazut o fantoma! Ca a vazut chipul unei persoane la geam. era un chip ormat din lumina. eu i-am zis ca poate ii s-a parut da ea tot nu sa calmat si am inceput sa ma ingrijorez! Dar pana la urma am adormit. Dimineata ne trezim si parca uitasem totul.Dar asta pana la pranz.Noi neam amintit a noi vazusem o lumina la geam dar noi stateam la etaj. ca ea are ca o vila cu un etaj. O.o stam si ne mancam creerii cu ce s-a intamplat. dar nu aveam o explicatie credibila.O lasam balta pana la urma. Dupamiaza am venit la bunica cu alina si alina a intrat prima si eu intram a doua in casa da cand sa ajung in fata usii ea se sperie se face alba la fata si cade din picioare. se loveste si striga,, Ana! Umbra!" cand sa ma intorc sa ma ia naiba ce am vazut! O umbra alba ca o silueta ce incerca sa puna mana pe mine chiar era un chip de om n imi dadeam seama daca e a fetei care a murit de cancer sau a bunicului meu( Dumnezeu sa ii ierte)Deci chestia asta ma socat nu gluma!

A doua!
Am o curte destul de mare care a fost a strabunicilor mei( Dumnezeu sa ii ierte) si in curte sunt construite 2 case, una a strabunicilor mei care deja are peste 100 de ani, ce se afla in spatele casei cele noi in care locuiesc.Eram mai mititica si mama facuse curat in una din camere ca sa imi faca un spatiu de joaca. Dupa ce a terminat m-am dus sa ma joc si imi luasem pisica si un casetofon ca sa ascult muzica.Am stat acolo ceva vreme dar mai pe dupamiaza deoadata casetofonul meu s-a oprit si nu stiam ce avea. am incercat sa il pornesc da nu mergea si cum stateam cu pisica in brate ea m-a zgariat de zici ca o bagase ceva in sperieti, m-a luat si pe mine groaza da ma gandeam ca o fii doar imaginatia mea.Si deodata am auzit o voce de batran care spunea ceva, dar nu intelegaeam ce... cu toate ca zici ca imi tipa in ureche.Nu am mai putut de frica asa ca am iesit imediat din casa.Cand sa ma uit in jur nu era nimeni afara ca sa fii zis ca cineva sa imi fii facut vreo farsa, cu toate ca nu avea cum.Cand am ajuns la coltul casei mele casetofonul a pornit brusc! O.o si nu stiu cum s-a putut intampla asta, dar stiu ca nu am mai avut tupeu sa intru acolo!