| Thoro a întrebat:

Cum este Ungaria fata de România? Adică modul de trai, este mai bun ca al nostru? Au salarii mai mari ca la noi? Eu așa stiu. Îmi puteți spune va rog? As vrea sa ma mut in Ungaria și nu știu sigur 100% aceste lucruri. Se merita sau nu? P.s sunt ungur si cunosc limba maghiar. Deci nu intampin probleme cu comunicarea.

7 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Clar este alta mentalitate, oamenii mai educati, bun simt, desi daca poti du-te in Ungaria

| Violleta2022 a răspuns:

Ungurii sunt la fel ca si romanii: cu educatie similara si comportament similar romanilor.
Se pare totusi ca se castiga mai putin acolo, dar si preturile sunt mai mici, atata vreme cat romanii prefera un concediu in Ungaria, ca platesc mai putin decat in Romania.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Sunt in Schengen, au autostrazi, salariul minim e de 460euro cu peste 100 euro fara de Romania, salariul mediu este si el cu peste 150 euro fata de Romania, de ce nu ar fi mai bine acolo?

| Thoro explică (pentru suntserios):

Însă cetățenia o primesc imediat dacă am rude stabilite acolo, cunosc limba si am si numele de familie unguresc?

| suntserios a răspuns (pentru Thoro):

Nu stiu ce sa iti zic, nu cunosc, dar nicaieri cetatenia nu se primeste imediat, dureaza ceva ani

| Thoro explică (pentru suntserios):

Întrebam doar. Mă gândeam că primesc cetățenia destul de ușor eu fiind ungur, având rude stabilite acolo, cunoscând si limba. Dar voi avea drept de muncă și dreptul de a îmi cumpăra o locuință imediat ce am ajuns? P.s îmi poți răspunde la întrebarea asta prin mesaj privat? Nu văd comentariile tale în timp ce sunt logat.

| minrest a răspuns:

Du-te intai intr-un voiaj mai lung si uita-te. De abia daca sunt peste noi, ai perspective mai bune aici, dar tu du-te intai si vezi situatia la fata locului. Succes!