| beea29 a întrebat:

Cum sa fac perusul (este baiat si il cheama Cipy) sa nu-i mai fie frica de mine si sa stea pe mana mea? Mentionez ca l-am cumparat ieri si are doua luni.Si cum il fac sa vorbeasca voi cum ati facut? Funda, iar pentru ceilalti vot!

Răspuns Câştigător
| Andreeeeeaxd a răspuns:

Pai trebuie sa se obisnuiasca cu tine. Normal ca e speriat pentru ca abia l-ai cumparat si e speriat de locul in care este el acum. Trebuie sa stai mai mult cu el, asa te va cunoaste si se va obisnui cu tine.

6 răspunsuri:
| beea29 explică:

rolling on the floor mai convins cu burtica rolling on the floor

| beea29 explică:

Ms la toti

| DomnishoaraTPU a răspuns:

Salut! happy
Este absolut normal să nu te cunoască deoarece abia l-ai cumpărat.
Am avut şi eu peruşi şi deci te pot ajuta.
Peruşi sunt atraşi de biscuiţi, deci poţi încerca astfel:
Iei un biscuit şi-l duci în cuşcă, zâmbeşte-i şi spune-i un cuvânt ( de preferinţă numele lui) apoi după ce mănâncă biscuiţelul, i-al de acolo şi pune-l pe deget şi mai dai un biscuite.
Nu asculta sfatul lui @cipailina, dacă îl- împingi sau loveşti va deveni agresiv.
Repetă acţiunea care ţi-am spus-o eu, aceea cu biscuitele şi-ai să vezi că începe să te asculte!
P.S. Ai răbdare.

| cipailina a răspuns:

Ca sa stea pe mana:
Baga mana incet in cusca, probabil va incerca sa te ciupeasca insa...curaj! Fa asta zilnic, cand vezi ca nu mai are tendinta sa iti lase o urma pe deget pune-i degetul pe burtica (putin mai sus de picioare, nu stiu daca e burtica laughing ) si impinge-l, facand asta zilnic va ajunge sa iti stea pe mana.

Ca sa vorbeasca:
Du-l intr-o camera unde sa fie liniste, pune-l in faca buzelor tale, dar nu foarte aproape, si repeta-i un cuvant. Fa asta o data sau de doua ori pe zi, zilnic, la aceeasi ora. Incepe cu 5 minute fiecare sedinta, apoi poti merge pana la 15 minute/sedinta. tine-o tot asa pana cand spune cuvantul dorit.
PS: Incearca sa nu fie ceva greu cum ar fi ''paralelipiped'', poti incerca cu numele lui.

| Claudiiiaa a răspuns:

Eu sincer iti zic, am avut perusi, si mi se pare imposibil sai dresezi sa vorbeasca, de imblanzit poti, dar va dura mult

| Jacquelinee a răspuns:

Stiam ca daca le tai foarte putin din aripi, ei nu mai pot zbura si depind de tine. Atunci ii poti invata sa stea pe mana, pe deget, sa se joace. Cu vorbitul e mai greu la perusi, ii pot invata doar sunete. Totusi cu taiatul, mai bine intrebi pe cineva specializat inainte, pentru a vedea de unde le poti taia happy