| Viviana34 a întrebat:

Bună, dacă am 18 ani pot merge în străinătate fără acordul părinților și fără probleme și trebuie făcut un pașaport sau de ce documente am nevoie?

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca ai peste 18 ani poti merge oriunde doresti, fara consimtamantul parintilor, ca esti majora.

Daca mergi in Uniunea Europeana, ai nevoi doar de buletin, iar daca mergi intr-o alta tara care nu este in UE, atunci ai nevoie de pasaport.

In orice caz, te sfatuiesc sa nu pleci de acasa pe ascuns si sa le spui parintilor unde mergi si in spoecial cu cine mergi, ca nu cumva sa fii rapita si ei sa nu stie de unde sa inceapa cautarile.

vad ca esti interesata de sex si protectie, ceea ce ma duce cu gandul ca ai deja un iubit, care ti-a propus nu doar sex ci si o plimbare peste hotare care-i extrem de dubioasa, fiindca poate fii proxenet care urmareste sa te vanda peste hotare, pe piata de sex si prostitutie.
Mii de fete sunt rapite anul si duse in starinatte la prostitutie, unde sunt batute si fortate sa aiba sex pe strada sau prin diverse cladiri cu cate 10-20 de barbati pe zi.
Ai mare grija cu cine vrei sa pleci peste hotare! Asigura-te ca parintii tai au buletinul si datele persoanei care te insoteste peste hotare!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca ai 18 ani poti merge unde vrei tu fara niciun acord ca esti major.

Iti e suficienta cartea de identitate pentru tarile UE si unele tari din Europa, paraport in restul, viza la unele.

| mihai69 a răspuns:

Cineva, nu spui cine, parsoană importantă (camionul zilei, deh!), a spus:
"daca mergi intr-o alta tara care nu este in UE, atunci ai nevoie de pasaport".
Nimic mai fals. Poți merge doar cu cartea de identitate în destule țări care nu sunt în UE.
Cetățenii români pot călători fără pașaport, doar cu cartea de identitate în 58 de țări sau teritorii.
https://ro.m.wikipedia.org/......om%C3%A2ni

| StoicAnalysis a răspuns:

Normal ca poti.
Depinde de tara. Iti trebuie viza in Anglia acum din ce stiu. Dar in restul europei, poti merge cu pasaportul.

| Ilovedinero a răspuns:

In unele tari ai nevoie de viza dar in rest cu pasaportul poti sa mergi oriunde.Si da, poti merge oriunde fara acordul nimanui