| Differentx13 a întrebat:

Bună, TPU. Vara aceasta vreau să merg în străinătate, la tata; dar mama nu vrea să mă lase și nici să îmi facă pașaport straight face pot merge fără acordul ei, având în vedere că am 13 ani?

Răspuns Câştigător
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Când o să faci 14 ani, având CI, îți sugerez să te adresezi DGASPC - practic s-o reclami pe maică-ta că-ți restricționează relația cu tatăl tău. Dacă ar proceda mai mulți așa, le-ar mai scădea din tupeul mamelor care practic se opun ca propriul copil să aibă o relație cu tatăl.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In mod legal nu poti merge fara acordul mamei, exprimat intr-o declaratie autentica si cu indicarea unui insotitor major, nu vei fi lasata sa iesi din tara la granita. De altfel, neavand CI si fara pasaport, oricum nu vei putea iesi. Numai bine!

| valentingb a răspuns:

Nu ai nicio sansa, fara acordul ei.Trebuie sa faca o imputernicire cuiva care sa aiba grija de tine pe drum si o foaie pentru el, dovada ca nu esti rapit.

| princess97 a răspuns:

Daca ai 13 ani, nu. Mama ta trebuie sa fie de acord, si cred ca ar tebui sa-ti semneze ceva act la notariat...

| sweetapril a răspuns:

Iti trebuie imputernicire de la ambii parinti.

| AndBog a răspuns:

Trebuie imputernicire notariala de la ambii parinti unei persoane majore pentr u trecerea frontierei.