| 9089 a întrebat:

Buna
dansul dansa dansii dansele sunt pronume personale de politete?

Răspuns Câştigător
| KaRy a răspuns:

Nu.Sunt doar pronume personale

27 răspunsuri:
| Tsunade99 a răspuns:

Da.

| MaXim1trafic0de1drogusoare a răspuns:

HEy smugstAi ca iAu caiEtu' din a 5-a. creK'... si iti spon. deci:
_______________________
danSul, dAnsa, dAnsii, dAnsele=NU sunt pRonume perSonalE de poLitete, ci doAr o alta forMa a pRonuMelui persOnal.eSte foloSit de catrE perSoane, in comunicArea cu niSte persoAne apRopiAte sau puTin mai indePartate, araTand o forma de respect. mai scazut big grin.
___________________________
sper ca'ai bini ca'. nu stiu' daca' am scris atnci corect.o trEcut cvA timP si is maI tare de capatana smug
____________________________
... traficant inascut...

| Cedry2k8 a răspuns (pentru MaXim1trafic0de1drogusoare):

Ce scris ai ba omule, incalci regurile TPU

| XtmCamiii a răspuns:

Da sunt pronume de politete :d

| MrSpooky a răspuns:

Daca nici atata nu stii esti varzalaughingrolling on the floor
da ce nai. sa fie? numerale?

| MrSpooky a răspuns:

Poti sa ma umpli de stupid tot o mata proasta ramai

| Catherine a răspuns:

Da ...sunt pronume de politete

| ɐzʇıןoʌɐıp a răspuns:

Dar tu chiar nu ai pic de cultura generala laughing
dansa dansii dansele nu sunt pronume de politete, ci pronume personale folosite la pers. a 3a
pronume personale:eu,noi,tu,voi,ei,ele,ea,el,dansii,dansele,dansa,dansul
pronume de politete:dumneata,dumneavoastra,dumnealor,dumneaei, dumitale, se observa clar diferenta

| Georgiaanaa123 a răspuns:

Buna! da dansul dansa dansii dansele sunt pronume personale de politete Funda PLIIIIIZZZZ nu am multe funde

| KaRy a răspuns:

Eu zic sa nu te iei dupa cei care au raspuns ca sunt pronume personale de politete, desi habar nu au, raspund ca sa se afle in treaba.winking

| razvan123 a răspuns (pentru KaRy):

Corect! Nu sunt nici de politeţe, nici personale! Stau la graniţă.

| hamsteru a răspuns:

Daaaa

| miki13 a răspuns:

Nu sunt pronume sunt substantive. Sper ca te-am ajutat.

| Inkheart a răspuns:

Nu, sunt pronume personale.

| bybuu13 a răspuns:

Nu! Sunt pronume personale!
Sper ca te-am ajutat:*

| ands a răspuns:

Nu,nu sunt!

| CrunkJuice a răspuns:

Da,Sunt!

| sεcяεт a răspuns:

Nu happy deoarece ele sunt folosite de moldoveni precum pronume personale.

| diamar a răspuns:

Nu,ele sunt pronume personale, sigur.

| 2Names a răspuns:

Da

| regrets a răspuns:

Da sunthappy

| ColorfullButterfly a răspuns:

Nu sunt pronume personale.deoarece multor persoane li se pare mai politicos sa le foloseasca asa, dar este pronume personal in niciun caz pronume personale de politete. big grin

| flavius619 a răspuns:

Da este ceva logic

| Alex_2488 a răspuns:

Da ca si dumneavoastra dumneata

| Oxii11 a răspuns:

Da

| razvan123 a răspuns:

Conform DOOM2 : Dânsul / Dânsa nu este pronume de reverentă (politeţe), dar nu este nici pronume personal! Aceste două pronume "dânsa" şi "dânsul" se află la graniţa dintre pronumele personal şi cel de politeţe! happy

| Matei_Antonio_1991 a răspuns:

Da sunt pronume personale de politete