| anonim_4396 a întrebat:

Dau funda! Am pierdut certificatul de nastere in urma unei mutari de la o locuinta la alta si trebuie sa imi fac un nou buletin pe 26 luna aceasta. Ce trebuie sa fac? Cum sa procedez

Răspuns Apreciat de Editori
| BububucatorulBubycus a răspuns:

ELIBERAREA CERTIFICATELOR DE NASTERE (DUPLICATE) se elibereaza numai titularului actului (art. 128, al. 1 din
Metodologia nr. 1/1997).
o Pentru copiii minori care nu au acte de identitate, precum si pentru cei pusi sub
interdictie, certificatul de nastere se elibereaza parintelui sau reprezentantului legal
(art. 128, al. 2 din Metodologia nr. 1/1997).

ACTE NECESARE:
o cerere tip (Anexa nr. 42 din Metodologia nr. 1/1997);
o actul de identitate (buletin, c. i., carte de identitate provizorie pentru cetatenii romani
cu domiciliul in tara);
o Cetatenii care nu au acte de identitate valabile sunt indrumati sa solicite mai
intai biroului de evidenta a persoanelor eliberarea actului de identitate (art.
118, al. 2 din Metodologia nr. 1/1997.
o pasaportul pentru cetatenii romani cu domiciliul in strainatate sau cetatenii straini ale
caror acte de stare civila sunt inregistrate in tara (art. 118, al. 3 din Metodologia nr.
1/1997);
o taxa extrajudiciara de timbru in valoare de 1, 00 RON.
NOTA: Pierderea sau deteriorarea certificatelor de stare civila constituie contraventie la regimul actelor de stare civila, potrivit legii penale sunt considerate infractiuni (art. 62, lit. j din Legea nr.
119/1996).
Persoanele cu domiciliul sau cu resedinta in strainatate, a caror nastere si/ sau casatorie a
fost inregistrat in Romania, pot solicita eliberarea certficatului de nastere/ casatorie si prin intermediul unui imputernicit cu procura notariala (art. 131, al. 2 din Metodologia nr. 1/1997)

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Te duci la starea civila de la primaria localitatii de nastere, cu cartea de identitate si ceri un duplicat al certificatului de nastere.
Te costa cca 100 de lei.

Bula
| Bula a răspuns:

Mergi la primaria unde ti-a fost inregistrata nasterea, te legitimezi si ti se va elibera un duplicat.
Poate ti se va percepe ceva taxa.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Sarut mina brunetzica 93 ce varsta ai? Mersi si mult succes sa i ti faci actele, dar totusi mai cauta prin casa sau in bagaje poate le ai pus undeva pe acolo.

| SiriTV a răspuns:

Mergi la o sectie de politie si intreaba acolo, iti vor spune ei happy
Bafta