| valintinvalic2011 a întrebat:

Buna de unde stie calculatorul cit e ora chiar daca nu il alimentezi cu electricitate? am fost la bunica in vacanta pe o saptamana si l-am scos din sursa de alimentare si cind am venit am stis internetu ca sa nu se retasteze oara si era tot corecta de unde o stie si cum o tine minte fara electricitate?

5 răspunsuri:
| rutanklan a răspuns:

Are o baterie mica pe placa de baza care alimenteaza un 'ceas' intern.

| PanaceuUniversal a răspuns:

Fiecare calculator are pe placa de baza un slot in care intra o baterie ce alimenteaza BIOS-ul chiar si atunci cand calculatorul nu se alimenteaza de la priza. Aceasta baterie se reincarca ori de cate ori PC-ul este conectat la o sursa externa de energie electrica.

Daca bateria BIOS se arde sau nu mai face fata la capacitate, ora si data se va reseta de fiecare data dupa ce vei inchide calculatorul!

| ElektroBoom a răspuns:

Ori se actualizeaza cu timpul de la Microsoft ori se foloseste de bateria de la BIOS

| kosyi a răspuns:

Cu ajutorul bateriei de la bios

| akelemi a răspuns:

Pe placa de baza se gaseste o baterie care are acest rol, de a mentine in memorie aceste date