| Alle30 a întrebat:

Bună, eu am împlinit 18 ani ieri, eu de 7 luni nu mai stau cu parintii mei. As putea sa-mi fac buletinul fara ajutorul lor? Ce acte imi trebuie sa pot sa-l fac singura?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

In primul and: La Multi ani!
Apoi, da, poti sa-ti faci buletinul singura dupa implinirea varstei de 18 ani, dar trebuie sa mergi al Politie (serviciul: Evidenta Populatiei), cu propietarul imobilului unde locuiesti, ca acesta sa te ia in spatiu.
Trebuie sa aveti la voi, buletinele si actul de propietate in original si copie xerox.
Propietarul va semna o cerer tip, in fata celor de la evidenta populatiei, ca este de acord sa te ia in spatiu, pe propietatea lui.
Dupa depunerea actelor, ti se vor face poze si in termen de 7 zile, iti vei ridica noul buletin.

| Alle30 explică (pentru Violleta2022):

Daca eu stau in sectorul 1 Bucuresti pot sa merg sa mi fac buletinul in alt oras? De exemplu Brasov sa ma ia in spatiu acolo verisoara mea?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Alle30):

Da, poti. Atata vreme cat propietarul casei, merge in persoana la Politie, cu buletinul si actul de propietate al casei, declarand in scris ca te ia in spatiu, da, poti sa iti faci mutatia acolo.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca detii o proprietate pe numele tau poti sa iti faci singura. In caz contrar ai nevoie de cineva sa te ia in spatiu