| brokxy a întrebat:

Buna imi puteti recomanda site-uri de pe care pot comanda accesorii, haine dar ieftin nu Wish ca am auzit ei sunt escroci.Dai comanda iti iau banii si nu mai vine comanda. ceva asemanator dar de incredere. Multumesc funda

11 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Wish nu este un magazin ci o aplicatie care reuneste zeci si sute de magazine. La fel este si Aliexpress, si eBay, si Joom. Deci pe oricare din ele poti lua teapa.

| doctorandus a răspuns (pentru Salontanul):

Wish.com, e site real, cu produse adevarate, si-ti vin acasa.

Uneori scrie clar: produsul gratuit, dar transportul costa. Pe Wish trebuie sa citesti tot ce scrie la descriere, de ex. hard disk 10 TB la 2 euro? Nu, scrie clar ca e doar carcasa, hard diskul trebuind sa-l adaugi tu personal. Deci: casca bine ochii la ce scrie!

Si nu e obligatoriu mai ieftin ca altundeva. De ex. am comandat o lanterna, a venit fara acumulatori (tip 18650) si fara alimentare, m-au costat astea mai mult ca lanterna. De fapt, nu mi-au promis acumulatori si alimentare, asa ca nu au comis nicio escrocherie.

Plus: atentie la vama/TVA. Eu fac mai multe comenzi mici decat una mare, tot banii aia ii platesc pe produse si transport, dar scap de TVA si de vama.

E bun daca stii bine ce cumperi, de ce si la ce pret. Nu trebuie sa cumperi impulsiv.

Si, da, exista unele escrocherii pe el, am cumparat niste stickuri USB de 2 TB si sunt fake, dar am primit toti banii inapoi fara sa fie nevoie sa le trimit inapoi. 2 TB memorie flash costa 200-600 euro (pret pentru producator, nu pentru vanzator), nu 8 sau 10 euro.

| Salontanul a răspuns (pentru doctorandus):

De ce imi dai mie explicatii? Nu te-am intrebat nimic! Mai mult, explici ca este un site real. Am spus eu ca-i virtul sau un fake? Eu am spus ca-i doar o platforma care are o sumedenie de magazine in spate ca si Gearbest, JOOM, Aliexpress, Ebay si cate or mai fi.
Wish este o companie infiintata in anul 2010 si are sediul in San Francisco, U.S.A. Nu primim produsele de acolo. Majoritatea vanzatorilor, au depozitele in China. Este si normal, totul este mai ieftin in China.

| Salontanul a răspuns (pentru doctorandus):

Uite! Pentru confirmare ca este o platforma cu mai multe magazine:
http://bit.ly/2zCYdJj
Acest produs este comercializat de magazinul Millionshop. Scrie in partea de jos a paginii.

| Bizon95 a răspuns:

Si eu stiu ca de pe wish vin
chestia e ca wish e un sistem de vanzare, nu trimit ei nimic, ci firmele inregistrate la wish (de aia, daca iei mai multe produse, care nu sunt de la aceeasi firma, trebuie sa platesti transportul per firma si poti un singur transport la toate)
totusi, daca ai probleme de genul asta, poti sa te plangi la wish, si sa stii ca nu le convine sa aiba firme care dau teapa

| Alexandrionelu a răspuns:

Mie mi-au venit comenzile de pe Wish.
Altele ar mai fi : joom, aliexpress, Amazon și bineînțeles eBay.
Ultimele 2 livrează doar anumite produse în UE.

| brokxy explică (pentru Alexandrionelu):

Ceva persoane am vazut ca au comentat la aplicatie ca nu le-a venit comanda si nu au primit nici bani inapoi si de aia imi e frica, tu in cam cat timp ai primit ceea ce ai comandat?

| Alexandrionelu a răspuns (pentru brokxy):

Cam în 20 de zile, dar adresa la care am primit coletul era într-un alt stat european. În România s-ar putea sa dureze chiar mai mult.

| Ionut231312 a răspuns:

Aliexpress? Sunt singurii care imi vin in cap, unde desi nu-ti vine comanda poti sa-ti recuperezi banii deoarece atunci cand platesti banii sunt tinuti de catre cei de la aliexpress, nu intra direct in contul vanzatorului, abia dupa ce ai confirmat comanda pot sa-ti ia banii. Altfel faci "complaint"(nu-mi vine acum definitia din romana in minte) si-ti vor fi restituiti.

| 12Hsgsvu12 a răspuns:

Salut,daca vrei să faci o comandă online cu haine super. Scrie-mi pe Instagram __a__l__3_

| 12Hsgsvu12 a răspuns (pentru 12Hsgsvu12):

Pentru mai multe detalii --->insta