| xyz321 a întrebat:

imi spuneti va rog ce acte sunt necesare la cumpararea unei locuinte (cu banii jos).
Si ce acte trebuie sa cer de la proprietar, deoarece am o banuiala ca locuinta pe care o vinde acum de fapt el a primit-o gratis de la primarie.
Va rog sa nu raspundeti aiurea pentru ca vreau un raspuns cat mai concret. multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Trebuie sa inchei un contract de vanzare-cumparare la un notar public, care il va autentifica. Proprietarul trebuie sa aiba imobilul(locuinta cu terenul aferent) intabulat in Cartea funciara, cu aceasta dovedind dreptul de proprietate asupra imobilului, certificatul fiscal de la Impozite si taxe care sa confirme ca si-a platit impozitele locale, o adeverinta de la Asociatia de proprietari(daca este vorba de un apartament) care sa ateste ca si-a platit datoriile catre asociatie si un certificat de performanta energetica a cladirii(daca il ceri tu). Proprietarul va merge la un notar public care face o cerere catre CF, pentru eliberarea extrasului CF de autentificare, care trebuie semnata de proprietar. De toate celelalte probleme se ocupa notarul public, tu trebuie doar sa te prezinti la semnarea contractului, avand asupra ta actul de identitate si suma necesara pentru plata onorariului notarial si a inscrierii dreptului tau de proprietate in CF. Daca imobilul nu este inscris in Cartea funciara atunci nu se poate incheia actul autentic si se ridica semne de intrebare privind existenta si legalitatea dreptului de proprietate a vanzatorului. Numai bine!