| nik1 a întrebat:

Eu am primit un teren destinat construiri unei locuinte de la la primarie in mod gratuit, dar viitoarea cladire(vila p+1) este constriuta in parteneriat cu o alta persoana care pentru a investi partea sa de bani vrea si trebuie sa apara ca si co-proprietar al locuintei in acte! Acu intrebarea mea este daca pot sa fac acest lucru? Avand in vedere ca eu intrunesc conditiile de acordare a terenului dar viitorul co-proprietar detine un apatrament proprietate personala! Tin sa precizez terenul va fi doar proprietatea mea si doar cladirea pe amandoi. multumesc

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru ca ambii sa fiti proprietari asupra cladirii va trebui sa obtineti autorizatia de construire impreuna. Pentru aceasta va trebui sa dai o declaratie notariala ca esti de acord ca respectivul sa construiasca pe terenul proprietatea ta. In acest mod veti deveni amandoi proprietari asupra constructiei. Numai bine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mergi pe www.avocatura.com