| maria999 a întrebat:

In timpul unui test m-am uitat la ceasul telefonului mobil. Profesorul m-a vazut si mi-a confiscat telefonul spunandu-mi sa vorbesc cu diriginta sa-i spun ce s-a intamplat deoarece credea ca am copiat. Nu mi-a facut proces verbal, insa saptamana viitoare va fi consiliu si se vor stabili notele la purtare. Daca stiti si ati trecut prin ceva asemanator imi puteti spune daca exista posibilitatea sa nu mi se scada nota la purtare din moment ce nu mi s-a facut proces verbal pe moment pentru folosirea telefonului mobil?

2 răspunsuri:
| dianaandra1467 a răspuns:

Ar trebui să ai un martor care să fie de acord cu tine, explicându-i dirigintei ce s-a întâmplat de fapt. Am pățit ceva asemănător dar nu a fost vorba în niciun caz de scăderea notei la purtare. Și, într-un timp atât de scurt în care te-a osbervat, nu cred că ar fi fost șanse să copiezi.
Pur și simplu, fii sincer.
Numai bine!

| TheTigerBeast a răspuns:

Nu ti se face. Un coleg de al meu a fost prins ca copia la teza la romana profa l.a prins ca se uita sub banca si s.a uitat pe telefon si a vazut ca erau copiute pe net. Profa i.a predat dirigului telefonul si i.a pus DIRECT 1 IN CATALOG. Asa ca daca nu aveai copiute sau chestii de genul, nu patesti nimic.