| IIssaIssabella a întrebat:

Buna luni am teza la romana si in planul de racapitulare este si verbul(dealtfel partea mea mai slaba) ar putea cineva sa ma ajuta explicandu-mi cand verbul este copulativ si predicativ? dar va rog nu imi spuneti k vb cop are inteles de sine statator...altceva ca sa inteleg mai bine si as vrea s a mai stiu modurile si timpurile verbului. mersi. dau vot +funda(cadou)

Răspuns Câştigător
| Voluntar a răspuns:

Verbele se clasifica astfel:
1. Verbe predicative atunci cand undeplinesc singure functia de predicat.
2.Verbe nepredicative atunci cand verbul nu poate indeplini singur functia de Predicat.

Verbele nepredicative pot fi:
-verbe copulative - atunci cand nu pot indeplini singure functia de Predicat, au nevoie de numele predicativ(N.P.) cu care alcatuiesc predicatul nominal (P.N.).

Vcop+N.P.=P.N.
Verbele copulative sunt:
a) "a fi" - atunci cand nu arata existenta subiectului(S) undeva, ci arata caracteristica acestuia(subiectului).

Ex: El este cuminte. ( "este"-vb copulativ si "cuminte" nume predicativ alcatiund impreuna predicatul nominal.

b) "a deveni" - Intodeauna este copulativ.

El devine medic. ( "devine" vb cop; "medic" nume predicativ si impreuna alcatuiesc predicatul nominal).

-verbe auxiliare-atunci cand vb ajuta la formarea unor moduri sau timpuri compuse:
a)"a avea"-ajuta la formarea perfectului compus.
b)"a voi/vrea" -cand ajuta la formarea viitorului.
c)"afi"-ajuta la formarea:
-conjunctivului perfect;
-conditionalului opttiv;
-viitorului II.

Modurile verbului:
1.Moduri personale - verbul isi poate schimba forma in functie de persoana.
2.Moduri nepersonale-verbul nu isi poate schimba forma in functie de persoana.

Modurile personale:
1.Modul indicativ-verbul exprima o actiune reala, sigura. (Mananc.)
2. Modul imperativ-verbul exprima o porinca, un sfat sau un indemn.(Scrie! Plecati! Nu vorbi!)
3. Modul conjunctiv-verbul exprima o actiune posibila, realizabila.(Sa mananc, sa invat.)
4. Modul conditional-optativ-verbul exprima o conditie sau o dorinta.(As merge al munte, daca as avea bani).

*Orice cerb(predicativ sau copulativ), atunci cand se afla la un mod personal va indeplini functia de predicat.
Voi conjugat verbul "a invata" la toate modurile si timpurile.

1. Timpurile indicativului:

a) Prezent:
Invat
inveti
invata
invatam
invatati
invata

b)Viitor:
-viitor I: vb auxiliar(a voi/a vrea)+infinitvul verbului de conjugat:
voi invata
vei invata
va invata
vom invata
veti invata
vor invata

-viitor II:vb aux "a fi" la Viitor I + part vb de conjugat:
voi fi invatat
vei fi invatat
va fi invatat
vom fi invatat
veti fi invatat
vor fi invatat
-viitor forme populare:
*forma "am sa":
am sa invat
ai sa inveti
are sa invete
avem sa invatam
aveti sa invatati
au sa invete

*forma "o sa":
o sa invat
o sa inveti
o sa invete
o sa invatam
o sa invatati
o sa invete

*forma "oi":
oi invata
o invata
om invata
oti invata
or invata

c)Imperfect:
invatam
invatai
invata
invatam
invatati
invatau

d) Perfect compus:
am invatat
ai invatat
a invatat
am invatat
ati invatat
au invatat

e)Perfect simplu:
invatai
invatasi
invata
invataram
invatarati
invatara

f)Mai mult ca perfectul:
invatasem
invatasesi
invatase
invataseram
invatserati
invatasera.

2. Timpurile conjunctivului
a) prezent:
sa invat
sa inveti
sa invete
sa invatam
sa invatati
sa invete

b) Perfect:
sa fi invatat

3. Timpurile conditionalului optativ:
a) Prezent:
as invata
ai invata
ar invata
am invata
ati invata
ar invata

b) Perfect:
as fi invatat
as fi invatat.

4 răspunsuri:
| Bibuu09 a răspuns:

Pai nu v-a explicat la scoala?

| Bibuu09 a răspuns:

Modurile personale sunt: predicative:indicativ prezent, trecut imperfect perfect simply, compus, mai mult ca perfectul viitor: simplu anterior si popular conjunctiv:prezent perfect. conditional optativ prezent perfect. si imperativ forma pozitiva si negatica si moduri nepersonale: infinitiv prezent si perfect gerunziu particiupiu si supin astea is toate funda?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

CoPULAtiv e atunci cand se ****. si predicativ nu stiu straight face

| IIssaIssabella explică:

Didi 09 sau cum teo fi chemand, daca as fi inteles ce crezi ca ti-as fi cerut sa iti mai pui la contributie creierul ala si asa mic? draga, daca nu stii vezitzy de borsu tau si nu mai zi nica. incep sa cred ca esti batuta in cap!