| anonim_4396 a întrebat:

Bună.

Ma pot angaja fiind nevaccinat? Neavând Green Pass? ( certificat covid)

Știți cumva la program part- time cât se oferă salariu ca lucrător comercial? La 4 sau 6 ore?

Se fac angajări și în fabrici la program part-time?

Răspuns Câştigător
| Kamiyashiro a răspuns:

Https://t.me/+3PShWP8FVRUzY2I0
Bursa locurilor de muncă pentru nevaccinati pe telegram.
Acolo sunt link-uri pentru mai multe județe.
Dar legislativ poți incerca oriunde, și ei pot sa te refuze pe acest criteriu. Nu exista inca lege sau hotărâre de guvern care sa oblige locul de munca de vaccinare, decat cand vor schimba constituția, vom renunta la democrație toți prin vot si vom trece la comunism toată țara.
Dar având in vedere procentul de nevaccinati de la noi din țară si zona veșnic verde de pe hărțile cu risc epidemiolog, foarte mulți patroni de firmă sunt nevaccinati si angajează nevaccinati. Într-adevăr multe firme adopta politica asta de a nu angaja nevaccinati, dar nu te pot da afară odată angajat. Ci sa te trimita sa lucrezi de acasă.
Eu zic sa intrebi direct la telefon aceasta chestiune când suni pentru vreun anunț de angajare. E un lucru normal sa știi ce politica au adoptat ei ca firmă. Daca sunt comuniști care pun dreptul comunității deasupra individului, sau democrați care respectă drepturile individuale. E mai simplu sa intrebi chiar din prima.

Buna ziua, am sunat pentru anunțul de angajare, in primul rând vreau sa stiu ce politică a-ți adoptat pentru nevaccinati. Acceptați la angajare nevaccinati?
Cum se desfășoară munca la dumneavoastră pentru cei fara vaccin?

18 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, poti incerca dar sansele sunt minime.
Sunt companii sau fabricute foarte mici unde epatronul este ca si tine nevaccinat si nu-i pasa daca tu esti ori nu vaccinat.
In sanatate, comert si industria hoteliera si de servicii directe cu clientii, nu se accepta nevaccinatii, tocmai pentru a-si proteja clientela.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Legea nu impiedica nevaccinatii sa aiba un loc de munca, insa la interviu nu prea faci impresie daca esti inca nevaccinat.
Plus ca s-ar putea sa nu poti intra in cladirea in care are loc interviul, daca nu ai green pass laughing

| anonim_4396 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Sunt interesat sa lucrez ca lucrător comercial, nu în fabrici. happy

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru anonim_4396):

In mall-uri de exemplu se intra doar cu legitimatie de angajat ori certificat verde. Doar la magazinele alimentare se poate intra fara certificat.

| Celcestietot a răspuns:

Da.

| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Ești 100% sigur ca angajează neavând Green Pass? happy

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, am intalnit astfel de persoane.

| Lukasssz a răspuns:

Eu stiam ca nu mai angajeaza nevaccinatii.

| Kamiyashiro a răspuns:

Legislativ si constituțional angajatorii nu pot impune vaccinarea angajaților și nu îi pot admonesta pe cei care nu vor să o facă.
Poți sa refuzi locul de muncă care cere vaccinarea deoarece nu trăim in comunism, ci suntem inca democrație care respectă drepturile unui individ, deasupra dreturilor comune.
Daca drepturile comune vor deveni mai importante legislativ decât drepturile individuale este necesara schimbarea constituției si revenim la comunism.
In momentul de față lupta este dusă de fiecare individ pentru el însuși. Dacă îți cedezi drepturile individuale in fata celor comune e alegerea ta, dar nu îți poate nimeni impune nimic, chiar si cel care încearcă sa te convingă sa renunți la dreptul tău are nevoie până la urmă de consimțământul tău aprobat.
Dacă eram in comunism atunci aceste drepturi individuale nu existau și eram tratați ca animalele si vaccinati forțat. Întrebați buncii care au trăit in comunism cum este sa trăiești fara drepturi individuale.
Oricum ar fi in ziua de azi comuniștii pot fi convingători dar nu te pot forța, ei tot au nevoie ca tu sa alegi sa renunți la dreptul tău garantat de constituție.

Sunt oameni care știu sa își apere drepturile individuale si intra si la magazine fara certificat:
https://mobile.facebook.com/......atch/live/

| Kamiyashiro a răspuns:

Constituția României
Art. 41 – Munca şi protecţia socială a muncii
(1) Dreptul la muncă nu poate fi îngrădit.

| Kamiyashiro a răspuns (pentru Kamiyashiro):

In aceasta ordine de idei oricine iti ingradeste locul de munca comite o infractiune. Deci tu trebuie sa lupti pentru drepturile tale si sa obligi atat statul cat si angajatorii sa respecte legea. Daca nu lupti este normal sa fii considerat altceva decat un om cu drepturi si sa iti ceara orice inclusiv viata ta si drepturile tale de om.
Uita-ti un exemplu de om care a luptat si a primit in instanta hotarare judecatoreasca personala ca nu are nevoie sa se vaccineze si intra bine mersi peste tot cu hotarearea in telefon care o prezinta in loc de certificat verde:
https://www.facebook.com/www.Aurelian.RO/videos/298425492302777/

| freshDEportocale a răspuns:

Nu
De ce nu ai fi vaccinat
?
Suntem în 2022

| Tudor_Andrei_2000_5tm6 a răspuns (pentru freshDEportocale):

Nu mai induce lumea în eroare, fiecare face ce vrea, dacă nu vrea sa se vaccineze, nu se vaccinează.

| SatinEffect a răspuns (pentru Tudor_Andrei_2000_5tm6):

Nu te mai angajeaza nimeni nevaccinat. Si daca gaseste pe cineva sa il accepte degeaba se angajeaza acum, peste o luna maxim o sa se bage obligativitatea si il dau afara

| freshDEportocale a răspuns (pentru Tudor_Andrei_2000_5tm6):

Tu induci lumea în eroare. Daca nu vrea sa se vaccineze sta acasa. Tata are fabrica și deja de 2 luni nu mai angajează nevaccinati că îi vin controale peste controale și cei nevaccinați care lucrau deja de mult acolo s-au săturat să facă teste mereu și au plecat de buna voie

| Tudor_Andrei_2000_5tm6 a răspuns (pentru SatinEffect):

Asta e altceva, eu m-am referit ca nu exista o lege care sa interzica asta, acum fiecare angajator are criteriile lui. Cat despre obligativitate, nu cred ca o sa ne impuna asa ceva prea curand. Eu de exemplu sunt cadru militar, iar la unitatea unde lucrez sunt undeva la 30% vaccinati, in conditiile in care este deja lipsa de personal. In politie am auzit ca treaba sta cam la fel, nu mai zic de parlamentari... Si nu cred ca au cum sa impuna asa ceva numai mediului privat, parerea mea.

| Tudor_Andrei_2000_5tm6 a răspuns (pentru freshDEportocale):

Da dar a fost alegerea patronului sa puna aceasta conditie. Intrebarea a fost daca se poate angaja fara Green Pass, si raspunsul este ca legal se poate. Acum depinde de politica fiecarei firme in parte,

| Tudor_Andrei_2000_5tm6 a răspuns:

Poți să lucrezi, doar că nu în restaurante/baruri.