| anonim_4396 a întrebat:

Nuj de catva timp bun unitatea mea scoate un zgomot si nu este de la windows sau de la praf ca am curatat-o. Majoritatea mi-au zis ca e de la sursa. Voi Ce credeti? Dati`mi un sfat!
Multumesc!

7 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Hmm, ce-am patit eu odata, a intrat firul ce alimenteaza coolerul in raza palelor lui, apoi asa o sunat. big grin
Zic sa verifici daca nu este cumva asta, daca nu atunci cel mai probabil este de la ventilatorul de la sursa. thinking

| vigome a răspuns:

Zgomotul provine de la ventilatoare, in general. Bine si HDD-ul face ceva zgomot dar nesemnificativ, ventilatoare care de obicei sunt mai multe, sursa, procesor, placa video, coprocesor, etc. Poti verifica care face zgomot mai mare tragindu-i mufa de alimentare, dar nu pentru mai mult de citeva minute. Se poate rezolva daca ai ceva cunostinte de mecanica si fii atent(a) cum. Fiecare ventilator are pe spatele elicei o hirtie adeziva pe care sunt trecute ceva date tehnice, deslipesti aceasta hirtie si de obicei sub ea are ca un capacel de cauciuc pe care il scoti usor cu un ac. Daca ai ajuns aici trebuie sa se vada axul motorului( unele, mai profesionale au un rulment), pui o picatura de vaselina amestecate cu ulei de ungere(poate fi si doar ulei dar un pic mai gros, nu foarte), dupa pui la loc in ordine capacelul de plastic, stergi bine cu alcool sau spray(cu un tampon de vata sau altceva), apoi in loc de adezivul original, care nu se va mai lipi bine pui de exemplu o bucata de banda adeziva, buna este cea de hirtie care se foloseste de catre vopsitorii auto. Asta e, un pic de efort dar o sa vezi cit de mult se va cunoaste diferenta. Putin mai dificil este cu ventilatorul sursei si in general aici e buba mai mare. Este putin mai dificil in sensul ca trebuie sa scoti sursa sa o desfaci(cu grija) ca sa ajungi la ventilator, dupa repeti acelasi procedeu. Vezi ca la unele surse trebuie sa desfaci si ventilatorul de pe carcasa sursei pentru ca adezivul este pe partea opusa. Oricum adezivul de care iti spun este pe partea opusa elicei. Bafta, daca vrei mai multe detalii contacteaza-ma.

| SnicK a răspuns:

Cum sa fie de la Windows laughing)

| GiovannyGrandiossu a răspuns:

Zgomotul calculatorulu provine de la componentele mecanice, acestea sunt ventilatoarele si hard diskurile. Strange suruburile bine la carcasa, hard, ventilatoare pe radiator; ai grija sa nu atinga vreun cablu palele ventilatorului. Scoate alimentarea de la HDD, si daca sunetul se mai aude e CLAR ca e de vina un ventilator. Eventual inlocuieste-l pentru ca e ieftin (10-20RON).

| Gabyy_8657 a răspuns:

Probabil este de la ventilator de la unitatea centrala.

| Cricku a răspuns:

Pai daca zici ca ai curatat-o, atunci e posibil sa fie coolerul de la sursa. Sursa ai desfacut'o sa o cureti de praf?

| juliajulia a răspuns:

E ceva normal sa se uda asa pentru ca in timp ce calculatorul e pornip culerul sau ventilatorul aeriseste unitatea sau sursa