| тєσℓιηα =x a întrebat:

Am si eu o mica mare problema cu calculatorul straight face.
De la un timp se incalzeste extrem de repede (20-30 min) si se stinge, se restarteaza singur. Eu am curatat pc-ul de praf, ba chiar si sursa cu tot cu cooler... si nu este de la praf straight face. Unitatea face si un zgomot destul de puternic, ca si cum se invarte un cd asa...
Ce sfaturi imi dati? Ce credeti ca are?

8 răspunsuri:
| XpLoD_6585 a răspuns:

Ai schimbat recent, cam de cand se incalzeste foarte repede, componente in PC? Daca da, e posibil sa nu fie compatibile cu sursa, nu le poate alimenta si ar trebui una compatibila. Daca nu, e de la cooler 100%. Cand l-ai sters de praf te-ai uitat la conectori? Poate e deconectat si nu mai functioneaza deloc si atunci evident ca se incalzeste in 20 de min.

| dannyel86 a răspuns:

S-ar putea sa fie chiar sursa. Si nu ma gandesc la praf, ci la faptul ca, de la caldura, are condensatorii umflati si nu mai poate duce atat cat putea cand functiona normal.
Daca poti, imprumuta o sursa si vezi cum se manifesta sistemul tau (pentru a fi sigur ca sursa e problema).
Daca raspunsul e pozitiv, atunci trebuie cumparata alta sursa.

| Genessis a răspuns:

Pot fi doua variante : sursa si virusii.
Mie, de la prea multi virusi nici nu mi se deschidea calculatorul bine, ca iar se restarta.Intreaba pe cineva care stie sa vezi care dintre cele doua este problema.Bafta!

| тєσℓιηα =x explică (pentru Genessis):

Nu este de la virusi.
Daca era de la virusi nu se mai incalzea :-s

| TheD3vil a răspuns:

Sursa e de vina aici, si eu am patit asa acum de vreo 3 saptamani si am cumparat o sursa noua.
Deci si sursele ca sa spun asa se "uzeaza", devin folosite si nu mai merg cum trebuie.Restarturile la PC sunt din cauza caldurii pe care nu o mai suporta pentru ca sursa nu mai raceste sistemul.
Sper ca ti-am fost de ajutor

| тєσℓιηα =x explică:

Hmmmm thinking Pai da... ea se incalzeste straight face

| тєσℓιηα =x explică:

Nu, nu am schimbat nici-o componenta in pc. Il am de 2 ani si nu am schimbat niciodata nimic in el. Si eu nu ma pricep deloc la calculatoare blushing. doar am sters de praf si atat. eu m-am uitat dar degeaba ca nu-mi dua seama ce e in neregula

| тєσℓιηα =x explică:

Uitati temperaturile din acest moment:

Temp1 : 43C
Temp2 : -128C
Temp3 : -128C
HD0 : 40C
CPU : 42C
CORE: - 49C