| fmarius86mario a întrebat:

Unitatea pc scoate un barait si nu inteleg de ce si de unde! chiar azi l-am desfacut si l-am curatat de praf spun eu.
unitatea e cumparata de 2 luni!
am dat pe ea 30 de milioane.

Deci de ce baraie?
Fundita

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

De obicei, ventilatoarele sunt cele care baraie, dar poate face zgomot si un CD uitat in unitate.

Daca-i cumparat recent, atunci du-l inapoi la vanzator sau la service-ul scris in acte, sa nu pierzi garantia.

| dannyel86 a răspuns:

Daca unitatea sta intr-o camera unde e temperatura scazuta, zgomotul poate fi de la coolere (ventilatoare). Acest barait se estompeaza in timp, intrucat piesele se incalzesc atunci cand functioneaza. Asa se intampla si la tine?
Ventilatorul de la procesor e silentios, deci nu ai motive si nici nu e recomandat sa umbli la el. Daca ai pe carcasa unitatii alte ventilatoare, poti incerca gentil oprirea lor cu degetul sau cu un obiect moale, pentru a verifica daca zgomotul dispare. Oprirea sa fie pe o perioada foarte scurta, pentru a nu le defecta.
Daca nu ai alte ventilatoare pe carcasa, e posibil ca cel de la sursa de alimentare sa faca zgomot, dar nici acela nu se recomanda a fi oprit in timpul functionarii.
Si hardul poate face zgomot, dar sunetele lui sunt specifice si nu se pot confunda.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate fi ventilatorul de la placa video sau ventilatoarele (de obicei ieftine din carcasa)

poate fi si un hard disk cu probleme!

nu umbla la el, mai bine trimit-l in garantie!

p.s daca ai procesor AMD sigur e ventilatorul lui, sunt proaste rau si fac galagie!