| yzk a întrebat:

Bună, pentru pricepuți am o întrebare legata de o unitate de aer condiționat. Este una Citizen și când încerc sa o pornesc pe caldura, unitatea exterioara răcește conductele ce vin spre interior. După câteva încercări in zile diferite a funcționat și pe caldura apoi nu revenea sa facă rece. Ce ar putea cauza problema

Răspuns Câştigător
| UserRo10 a răspuns:

Sunt posibile mai multe cauze. Fie supapa cu 4 cai are probleme (rar intalnit) sau ai prea putin freon si ai nevoie de completare. Se face strat consistent de greata pe unitatea exterioara?

| yzk explică (pentru UserRo10):

Da, se face multa dacă l las sa meargă mai mult de 5 minute. Și supapa cu 4 cai ar trebui înlocuita sau nu merita dacă ea este cea cu probleme

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Esti sigur ca ai dat pe caldura din telecomanda? Ai un termometru in casa ca sa stii la ce temperatura sa dai?

| yzk explică (pentru darrio2007):

Da, dădeam pe 30 și afara conductele făceau gheata pe ele. Și pe modul de corect

| relian a răspuns:

Mai mult ca sigur nu are freon cit trebuie. Vlva aia ce zice careva pe aici, mai exact reversing valve se mai defecteaza dar mai rar, ce spui tu arata ca esti low in freon.

Reversing valve sa il schimbi, trebuie cineva care se pricepe, dar nu cred ca se baga prea multi la asa ceva.De schimbat se poate schimba,dar trebuie sa fie respectivul bun meserias,ori nu stiu exact cum este la condenserul tau acea valva,de regula is sudate,in interior valva are ceva garnituri de teflon,trebuie sa stii cum sa sudezi acea valva,altfel daca incalzesti prea tare se duc acele garnituri si la revedere.
Dar la tine problema e mai mult ca sigur low in freon,pe undeva se pierde freon,trev verificat pe unde anume,poate pierde pe la acele piulite care fac legatura dintre unitatea de afara si aia din interior,daca nau strins aia bine,tot ce se poate sa piarda pe acolo.

Oricum un meserias bun,stie ce sa caute si unde, si tu ai putea dar de n-ai facut niciodata nu prea stii, ori nu te bagi cati este teama.
De regula pe unde scapa freon se vad pete de ulei, dar nu totdeauna, daca fisura este f mica atunci scapa numa freon nu si ulei.
Daca nu face nici rece si nici cald, daca tevile de afara ingheata in 5 minute cum spui, e de la freon, deci trebuie sa suni pe careva sa vina sa iti bage freon.
Chestia e ca nu stiu ce meseriasi is pe acolo prin RO nu bagi freon asa dupa ureche, dar banui ca sor pricepe aia.

Spui ca apoi a reventi, cand anume a revenit cand vremea sa mai incalzit cumva? Daca e asa atunci este alt simtom care arata ca este low in freon.