| cristyle a întrebat:

Buna,poate cineva sa-mi recomande o solutie pentru zgarieturi portiera masina?

Răspuns Câştigător
| GateOne_Anna_1997 a răspuns:

Buna eu ti-as recomanda sa:

Folosiţi prinderea pentru şmirghel 1000, proiectată pentru şlefuirea umedă, pentru a subţia marginile zgârieturii, chiar şi pentru a ajunge până la metal dacă este necesar. Când puteţi trece cu degetele peste zona sablată fără a simţi nicio piedică, puteţi aplica stratul de vopsea. Potriviţi culoarea originală a maşinii prin identificarea codului de culori al maşinii şi achiziţionarea unei mici cantităţi de la un distribuitor sau magazin auto. Atingerea uşoară poate oferi foarte mult control la utilizarea tobei de şlefuire.
Repararea unei zgârieturi auto
Procesul proiectului în etape

Pasul 1
Folosind ataşamentul pentru ax flexibil, curăţaţi rugina şi vopseaua care se desprinde folosind discul abraziv cu oxid de aluminiu 500 şi peria din oţel carbon 428. Turaţia recomandată: 15.000 rpm.
Repararea unei zgârieturi auto

Pasul 2
Umpleţi golul cu chit, nivelând în straturi egale.
Repararea unei zgârieturi auto

Pasul 3
După uscare, polizaţi chitul în exces folosind toba de şlefuire 407 şi banda de şlefuire 408. Subţiaţi marginile vopselei existente manual cu un şmirghel fin. Turaţia recomandată: 20.000 rpm.
Repararea unei zgârieturi auto

Pasul 4
Aplicaţi grundul, depăşind suprafaţa existentă. Lăsaţi să se usuce şi şlefuiţi uşor cu mâna. Aplicaţi mai multe straturi de vopsea, şlefuind uşor între ele.

Sper ca te ajuta raspunsul meu! happy