| anonim_4396 a întrebat:

Germana este o limba grea? Cei care o stiu, in cat timp ati reusit sa invatati?

8 răspunsuri:
| Brigitta a răspuns:

Salut! Eu stiu germana de la parinti si mie nu mi se pare o limba grea big grin Seamana cu engleza happy Daca chiar vrei o inveti.

| MissD a răspuns:

Eu fac germana la scl de 7 ani. si nici acum nu stiu nimiclaughing probabil tu am avut noroc de profesori buni

| karra a răspuns:

Este o limba grea si care trebuie inca de la inceput sa o tratezi cu seriozitate pentru ca daca nu vei face asta vei uita pe parcurs si chiar o sa iti para rau deoarece este o limba foarte ceruta momentan .eu zic sa o inveti pentru ca iti va fi de ajutor. .eu fac germana de 3 ani si pot sa spun sincer ca nu eszte o limba melodioasa dar care te va ajuta mult happy

| christabell a răspuns:

Nu mi s-a parut grea, am invatat-o din copilarie, la fel si fiica mea.Trebuie doar sa exersezi continuu daca vrei s-o inveti si, desigur, trebuie sa-ti placa!

| aney a răspuns:

Grea cu draci. Ma chinui sa o invat de vreo 2 ani, cu si fara profesor. Daca nu o exersezi, o uiti, gramatica n-o vei intelege niciodata, e f. dificile..........dar....nu e imposibil. Trebuie doar perseverenta si muuuuulta rabdare

| autumnsky a răspuns (pentru aney):

Daca ar fi grea cu draci si nu s-ar putea invata niciodata, asa cum afirmi tu, nu ar mai exista profesori de lb germana.laughing))) o data ce ai invatat o nu ai ce sa mai uiti

| iosifbulai a răspuns:

Nu prea esti nevoita sa inveti si poate nu esti nici obligata. Eu unul am invatat-o in maxim 8 luni sa zicem dar am fost nevoit sa invat si dupa chiar a inceput sa imi placa dar studiam in tot timpul meu liber chiar si noaptea e grea intr-adevar la inceput pana incerci sa legi cateva cuvinte dupa sa vezi cum iti dai drumul dar trebuie studiat mult si sa te tii

| loly19 a răspuns:

Germana mi se pare grea, dar fratele meu a invatat-o in 5ani. acum s-a lasat de germana