| ๔єภเร1923๔єภเร a întrebat:

Bună seara! Am nevoie urgentă de ajutor. Cunoaşte cineva un loc unde îmi pot repara ochelarii, mâine(duminică), întrucât am reuşit să le rup un braț. Este extrem de important, eu luni la 2 dimineața trebuie să plec. SUNT DIN TÂRGOVIŞTE!

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

@ VALYsofian ti-a spus PICATURA, nu Moment!
Bine ca n-ai incercat cu Aracet...

Ai cateva posibilitati:
1. Cauta undeva (vecini, prieteni, etc) o pereche de ochelari cu marime asemanatoare cu ale tale, ii demontezi bratele si le montezi in locul bratelor de pe ochelarii tai. Iti trebuie doar o surubelnita subtire, de ceasornicarie, pentru surubare la balamale.

2. Mergi la o piata din apropiere, unde se vand tot felul de aparate /obiecte etc, aduse in special din R.Moldova sau de chineji, cauti unde se vand ochelari si iti iei o pereche apropiata la dioptriile tale. Se pot gasi ochelari cu dioptrii egale pe ambele lentile, in gama de +0, 25 - +3, 5 dioptrii. O pereche de astfel de ochelari cu lentile de plastic costa 10-15 lei si le poti folosi mult timp daca ti-s buni.

3. Cu o bucata de hartie/panza abraziva fina CURETI bine urmele de lipici Moment de pe bratul ramei tale.
Cumperi un tub de lipici PICATURA si lipesti cu ea. Cand lipitura intre capete s-a prins (cca 10 minute), infasori strans cu 2 straturi de panza subtire zona lipiturii, astfel sa acopere cate 1 cm cele doua capete, ca si cum ai pune fesa. Stratul de panza il lipesti odata la capete, iar dupa uscare imbibi intreaga bucata de panza. Dupa intarire completa (3-5ore) va fi ca si cum ar fi in ghips, poate un pic urat, dar va tine 1-2 zile pana cumperi alta rama.

Alege din variantele de mai sus care-ti e mai la indemana.
Succes!

| ๔єภเร1923๔єภเร explică (pentru Bula):

O sa incerc a 2 a varianta. Cat despre primele, cad din optiunile mele, intrucat bazarele sunt inchise duminica, iar prima optiune, ochelarii sunt unii rayban si au niste brate diferite, inceputul e metalic apoi plastic. O sa incerc a 3 a varianta maine.

| Bula a răspuns (pentru ๔єภเร1923๔єภเร):

Ca idee suplimentara:
Multi isi mai pastreaza ochelarii vechi dupa ce-si iau unul nou. Poate gasesti o pereche pe masura ta.

| ๔єภเร1923๔єภเร explică (pentru Bula):

Apropo, esti sigur ca Moment e mai prost decat picatura?! Maine o sa sterg cu spirt, smirghel si o sa aplic picatura. O problema ar mai fi ca sunt strambi, ce le pot face?!

| Bula a răspuns (pentru ๔єภเร1923๔єภเร):

Moment nu prinde atat de bine pe suprafete mici, decat Picatura. Cu "fesa" se intareste si mai tare.
Daca s-a strambat la lipire, atunci cauta sa le potrivest drept. Suprafetele rupte trebuie sa se potriveasca perfect! Poti pili /slefui cele doua capete de contact sa se potriveasca, sa se culce perfect. Cel mai bine este daca slefuiesti inclinata suprafetele de lipire, ca vor fi mai mari.
Iti trebuie si dexteritate si pricepere.

| VALYsofian a răspuns (pentru ๔єภเร1923๔єภเร):

Daca este rupta partea din plastic, cu picatura nu se va mai disprinde, daca sunt strambi nu prea ai ce le face pentru ca risti sa ii rupi cu totu, doar putin sa ii tragi, putin nu tare. Bafta!

| ๔єภเร1923๔єภเร explică:

Va rog! Am nevoie de ajutor urgent.

| VALYsofian a răspuns:

Eu am purtat ochelari 10 ani si iti voi spune ce sa faci. Ai repari tu, iti ei o picatura, doar picatura, deoarece aceasta este rezistenta (o sa tina mai mult) si ii lipesti cu grija si in asa fel sa nu se cunoasca. Daca faci acest lucru bine o sa para ca si cum sunt zgariati.
ATENTIE: nu ai multe incercari de a inbina cele doua bucati, si tine mainile cat mai departe de zona lipita, prntru ca daca iti cade picatura pe mana, cum tii bucatile presate pana se lipesc cand vei trage mana ori iti va ramane amprenta pe rama, ori vei trage vopseaua.
Ps: nu pot fii reparati, doar lipiti pana iti ei alta rama, care in cel mai rau caz inseamna din nou control la ochi. BAFTA!

| ๔єภเร1923๔єภเร explică (pentru VALYsofian):

Am cumparat "Moment", vanzatorul spunandu-mi ca e mai bun, insa nu sta acolo nici sa-l omor.