| Alina_Kalibra_1987 a întrebat:

Buna seara, am si eu o mica intrebare, mi-am cumparat pc acum 5 zile marca Fujitsu Siemens ma intereseaza... cum pot afla de cat am placa video stiu doar ca e integrata dar nu stiu de cat e. procesor am i3 hardu 256 si 4gb ramy si vreau sa imi ziceti si mie cum aflu de cat am placa video un program sau ceva nu pot desface unitatea ca am luat-o noua si este in garantie. Multumesc frumos si Scuze pentru deranj

Răspuns Apreciat de Editori
| dannyel86 a răspuns:

Salut. Poti afla ce placa video ai, precum si alte componente, cu softul Aida64. Il gasesti pe pagina oficiala. Al doilea din lista e program portabil, adica nu trebuie instalat in sistem. Dezarhivezi si rulezi.
Placa video integrata nu are o valoare fixa. Din memoria ram sunt alocate valori minime sau maxime suportate de placa ta integrata (spre exemplu, de la 64 mb, la 512 mb).
Poti vedea cat suporta maximum, dar sa tii cont ca acea valoare e rezervata din memoria ram. La un calculator cu 2 gb ram si placa de 512 mb, iti raman aproximativ 1, 5 gb ram.
https://www.aida64.com/downloads

4 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

512 mb cam asa vin pe Intel sau 1 gb vram, aida extrem edition nu uita ca si din ram mai poate lua placa de video deci ea mai poate urca sa spun asa

| anonimg a răspuns:

Cati pe Google "programul everest". Îl instalezi si vezi placa video si alte comonente.
Ti-as fi dat link dar scriu de pe, amarat de telefon.
Este a doua oara când iti scriu aici si nu se trimite mesajul.
Daca scriai la categoria Tehnologie ai fi primit multe răspunsuri pana acum. La informatii utilitare nu intra nimeni. Aici, se întreabă din ce este făcută pâinea sau unde se afla casa poporului sau cum iti schimbi buletinul.

| Alina_Kalibra_1987 explică (pentru anonimg):

Ok mersi frumos am aflat o am de 1gb.

| Claudiu1905 a răspuns:

Inseamna ca nu ai placa video. Daca folosesti iesirea video a placii de baza risti sa o arzi, mai exact sa suprasoliciti chipset.ul. O placa video noua doar pentru clipuri si net ar fi cam 150 - 175 lei. Totusi ai un procesor i3, ceea ce e foarte mult, ar merita o placa video gaming

| Alina_Kalibra_1987 explică:

Daca am raspuns aiurea va rog sa ma scuzatii. dar n-am stiut unde. Multumesc dar vreau sa stiu va rog frumos.