| stefaniadogaru4 a întrebat:

Bună seara, am și eu o problema.
Și sunt sigură că ați putea sa mă ajutați cu un sfat.

Am achiziționat un frigider de pe OLX.ro acum ceva timp, mi-a ajuns stricat. Vânzătorul a fost extrem de convingător, chiar a fost in stare să mă invite la el acasă, până în momentul în care i-am spus in ce zona îmi trebuie frigiderul. A oferit transport contra cost 150 lei, mi-a adus frigiderul acasă și dinainte am fost anunțată că trebuie lăsat câteva ore să se așeze uleiul in motor. După 2 ore l-am băgat în priză și nu funcționeaza. L-am sunat pe vânzător și a spus că vine a doua zi să mă ajute să îl configuram, bineînțeles nu s-a întâmplat, așa, l-am sunat și a blocat numărul.
L-am sunat după alt număr și i-am spus sa aducă banii înapoi - frigiderul 1300 plus transportul 150 și m-a înjurat.

Am depus plângere online, așa cum am fost îndrumați de către OLX.ro am primit un răspuns, cu greu... tras de par o confirmare și un număr de înregistrare.

Ulterior am găsit multe, multe anunțuri cu produse din aceeași curte / același loc.
Vânzătorul clar se ocupă cu așa ceva.
Am incercat sa achiziționez alte produse de la el, totul sub forma să îi aud vocea, aceeași persoană este, are multe conturi, numere de telefon și face orice ca totul sa ajungă doar sa livreze cu curierul personal.

Ce sa fac?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Din pacate, esti singurul vinovat ca tu ai acceptat sa cumperi pe nevazute si neverificate, un produs si chiar sa-ti fie livrat.
Esti sfatuit de Administratia olx sa nu cumperi nimic, daca nu te intalnesti cu vanzatorul si nu verifici marfa in prealabil.
Probabil vei avea castig de cauza daca il dai in judecata si ajungi sa cheltui multi bani prin tribunale, dar nu ai cum sa dovedesti ca frigiderul nu s-a stricat pe drum sau nu i-ai facut tu ceva.
Poti depune plangere la Politie pentru inselaciune, dar ma indoiesc ca se va rezolva ceva.

suntserios
| suntserios a răspuns:

O plangere la poliție. E cam singurul lucru pe care il poti face.

| sierra1 a răspuns:

Ce deja ai făcut, cred e tot ce poți face. La urma urmelor e cuvântul tău impotriva cuvântului lui. El zice că era funcțional tu zici că nu, el zice că tu l-ai stricat tu zici că așa a fost.

e o lecție...