| mario_6601 a întrebat:

Buna seara as vrea sa stiu si eu cam cat ajunge sa fac actele de vanzare cumparare pentru un apartament cu 3 camere in valoare de 20 de mii de euro.Astept un raspuns aproximativ pentru a avea o idee.Va multumesc

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Astazi suma de 20.000 euro reprezinta 88.806 lei si la aceasta se calculeaza toate taxele. Suma totala minima va fi de 3.475, 20 lei, compusa din:
-40 lei extrasul CF pentru autentificare.
-1.776 lei impozitul pe transferul dreptului de proprietate (daca apartamentul a fost detinut de vanzator mai mult de 3 ani). Daca a fost detinut mai putin de 3 ani impozitul este de 2.664 lei.
-1.230 lei onorariul minim al notarului public si 295, 20 lei TVA la onorariu, in total 1.525, 20 lei.
-134 lei inscrierea dreptului de proprietate in CF.
Daca partile nu se inteleg altfel primele doua sume (in total 1.816 lei sau 2.704 lei, dupa caz) vor fi platite de vanzator iar urmatoarele (in total 1.659, 20 lei) de cumparator.

2 răspunsuri:
| FlorinPx a răspuns:

1-3 zile.Intreaba pe cineva din familie care a cumparat un apartament recent..Nu stiu exact cat timp dureaza.