| Katsu a întrebat:

Buna seara tuturor! Am o pusca cu aer comprimat Gamo 600 calibru 4.5 si am o problema la ea.s-a infundat teava. O dadusem unu vechi prieten imprumut cateva ore, e vecin cu mine iar cand mi-a adus-o era infundata si ghiciti cu ce! Cu niste nenorocite de bete de chibrit! Cica a rupt niste bete ca vroia sa traga cu bete de chibrit rupte sau naiba stie ce avea in cap si normal ca se infunda teava ca doar nu e pusca de plastic din piata. aproape ca nu i-am tras un pat peste ceafa iar acum nu pot nicicum sa o desfund. Betele sunt la mijlocul tevii, daca ar fi sa trag cu un glont nu pot sa le scot pentru ca intre bete si glont este aer care se comprima si forta aerului toceste pur si simplu glontul..am incercat sa bag o sarma groasa dar daca apas prea tare se indoaie sarma si in acelasi timp imi e frica sa nu se stearga spiralele din teava care fac glontul sa se invarta daca tot frec acolo cu sarma iar, fier sa bag acolo si sa bat cu ciocanu pana iese nu am gasit atat de subtire..chiar nu mai stiu ce sa ii fac. Ma gandeam sa pun teava pe aragaz, poate se arde betele alea de chibrit si ies cumva dar nu stiu sigur daca se indoaie teava de la caldura sau nu, ori daca afecteaza apoi precizia. Ma poate ajuta cineva? Sau sa intrebati si voi daca va rog, pe cineva sa rezolv problema sau sa ma ajutati sa gasesc pe net o teava noua si sa-l pun pe derbedeu sa-mi plateasca teava. Multumesc anticipat!

4 răspunsuri:
| introduaicinumele a răspuns:

Faza cu incalzitul nu e buna, poate arzi si vopseaua care este cam imflamabila...
Doar sa bagi ceva ca sa le scoti, alta metoda nu cred ca ar fi... aa doar sa-l pui pe acel vecin sa-ti ia altawinking

| Katsu explică (pentru introduaicinumele):

Am cautat teava pe net dar nu gasesc absolut deloc nici pe okazii decat pusca si costa 200 de euro..il pun sa platesca toata pusca daca i-a trebuit bete-n c*r.

| gheolbanu a răspuns:

Frate mergi la armurier stie el ce e de facut

| Katsu explică (pentru gheolbanu):

Am sa incerc si acolo daca zici tu