| Larisaaaa a întrebat:

Sper sa ma puteti ajuta. Nu pot manca de la oricine...nu pot manca de oriunde... nu stiu ce sa fac. Sora mea mi-a spus ca pot ajunge in spital de la asta pentru ca asa a patit si colega ei. Nu stiu cum sa zic, mie greata intr-un fel sau scarba. Nu gasesc cuvantul potrivit dar sper sa intelegeti ce vreau sa zic. Am incercat sa pot manca de la oricine dar mi-e frica sa nu mi se faca rau. Si prin "oricine" ma refer de la straini sau chiar unii prieteni.
Funda.

7 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Mananca numai acasa. E foarte sanatos.

| 93Anna93 a răspuns:

Nu ai cum sa ajungi in spital daca nu mananci,dar daca mananci cu scarba,poti. Nici eu nu mananc de la toata lumea,dar daca sunt persoane pe care le cunosc,atunci nu am probleme. Incearca sa te gandesti ca persoana care a facut mancarea, mananca din ea, deci nu are cum sa fie proasta, pentru ca nimeni nu pune chestii nasoale in mancarea pe care o mananca. Incearca sa gusti. Daca nu iti place mancarea, nu mananci, daca iti place, mananci in continuare.Nu are cum sa ti se faca rau de la o singura "lingura" de mancare.

| Deyutza1039 a răspuns:

Poi poate crezi ca au pus ceva care tie nu ti-ar placea si de asta ti-e greata... sau poate nu ai pofta de mancare! Nu te ingrijora..nu este ceva foarte grav.

| Larisaaaa explică (pentru Deyutza1039):

Nu, as vrea sa mananc doar ca ma gandesc la tot felul de lucruri.Stiu ca par pretentioasa sau... dar nu pot manca de la cineva care nu se ingrjeste sau locuita lui/e nu e pe "placu` meu" are un miros urat...etc.

| Deyutza1039 a răspuns (pentru Larisaaaa):

Aaaaa pai nici eu nu pot sa mananc in acele locuri si asta nu e o problema!

| lea72 a răspuns:

Totul pleaca la la creier. Daca poţi să-ţi controlezi mintea nu o să ai nici o problema.

| pinkpinkbutterfly a răspuns:

Cu siguranta nu o sa ajungi in spital. Asa am fost si eu, si inca mai am cateva retineri.Este doar petru ca te-ai obisnuit cu un fel de a gati, adica mancarea sa arate intr-un fel, sa miroasa intr-un fel si sa aiba un gust anume iar atunci cand vezi ca nu este la fel, simti u ca nu este asa cum o stiai si nu poti manca. Sfatul meu este sa fi sincera cu persoanele la care te duci, sau mai bine sa refuzi politicos sa mananci daca nu poti, petru ca fortandu-te si mancand cu "sila" clar nu este bine petru organism. Si inca un sfat daca, nu gatesti tu si acasa gateste mama ta, incearca sa incepi sa gatesti, si in timp ce faci ceva gusta din cand in cand sau chair cand gateste mama ta incearca obiceul asta sau sa stai in bucatarie cand gateste, asa simti diferite mirosuri si diferite gusturi si macar nu o sa iti mai fie greata."Ca mancarea gatita de mama nu este niciuna". Sper sa te ajute!