| anonim_4396 a întrebat:

O sa incerc sa trec direct la subiect ca sa nu va plictisiti citind. Deci, problema mea e ca nu prea mai pot sa mananc. Aproape de la orice as incerca sa mananc mi se face greata. Singurele lucruri pe care le mai mananc sunt cele usoare cum ar fi covrigi, fructe, uneori mai mananc si niste pui la cuptor cu rosii si cam atat. Mancarurile prajite sau cu grasime imi fac cel mai rau. Am incercat si ardei umpluti care nu aveau nimic prajit si nu aveau nici multa grasime, dar degeaba. Pana si de la gris cu lapte, lapte cu orez si asa mai departe mi se cam face greata. Si daca ati sti cat de mult mi-as dori sa le pot manca, pentru ca erau printre deserturile mele preferate. Mi se mai intampla chestia asta uneori cand eram racita, dar odata cu raceala imi trecea si asta. Ultima data cand am fost racita mi-a trecut raceala, dar asta nu... Chestia asta s-a intsmplat pe la finalul iernii. Am asteptat cat am asteptat ca am crezut ca imi va trece, dar degeaba. De atunci stau asa. Credeti-ma ca nu mai pot, mai ales cand ma cheama mama la masa si eu ii zic ca nu vreau sa mananc si ea ii zice tatalui meu sau cu cine e in bucatarie "Las-o sa moara de foame daca nu vrea." sau imi zice mie bunica mea "Pune mana si mananca ca si asa esti slaba, vrei sa te ia cu targa de acasa?". Deci chiar nu mai suport, eu vreau sa mananc, dar decat sa mi se faca greata mai bine nu mai mananc. Nu e vina mea. Aaa si inca un simptom ar fi ca dimineata ma trezesc cu multa saliva in gura. Uneori e mai galbuie si imi miroase respiratia mai urat, alte ori e normala. O fi tot din cauza asta? Sau poate fi de la dantura ca am problema cu o masea? Orice ar fi, daca ati avut si voi aceasta chestie, imi puteti spune ce ati facut? Sau daca stiti ce am, va rog mult sa imi spuneti. I-am zis si mamei mele zilele trecute motivul pentru care nu mananc si ea a zis sa mananc orice fara sa ma mai gandesc ca patesc nu stiu ce ca poate fi si din capul meu. Dar pur si simplu nu pot sa nu ma gandesc la asta. Sper sa ma puteti ajuta. Va rog.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AndreiRobert22 a răspuns:

Stiu prin ce treci asa ca am sa te ajut cu asta. Am trecut si eu prin asta insa cazul meu s-a complicat (pana aproape de deces). Cu siguranta este o afectiune medicala de tip gastro-intestinala, saliva de care vorbesti e de fapt acidul stomacal iar cauza poate fi BRGE (boala de reflux gastro-esofagian). Ar trebui sa faci niste analize medicale, primul lucru pe care trebuie sa il verifici e VSH-ul (viteza de sedimentare a hematiilor) e cel mai bun indice in cazul unei infectii, al 2-lea lucru e in ecograf care va vedea daca ai cumva si o splenomegalie in cazul unei infectii. Cel mai important lucru e sa verifici stomacul si colonel, pentru a face asta trebuie sa te programezi la in medic gastro-enterolog pentru o Endoscopie digestive superioara (pentru stomac) si o colonoscopie cu prelevare de biopsii (pentru colon). Aceste analize iti vor pune in vedere eventualele ulceratii/inflamatii a organelor mentionate mai sus. Eu am ales Spitalul Judetean Tg Mures care e la mare distanta de unde locuiesc eu, dar a fost cea mai buna decizie pe care am luat-o in viata mea. Recomand cu incredere o programare la Dr. prof. Marginean Oana Cristina daca esti minora sau la Dr. prof Bataga Ramona sau Dr. Macarie daca esti adult. Iti pot oferi datele de contact si te pot ajuta cu o programare, tot ce trebuie sa faci este sa raspunzi la acest comentariu. happy

| anonim_4396 explică (pentru AndreiRobert22):

Tu cam cat timp ai stat asa de s-a agravat aproape pana la deces? Si dupa ce te-ai dus si ti-ai facut analizele, ce remediu ti-a dat? Ai luat pastile sau ce? Acum poti manca normal? Din analizele pe care mi le-ai zis, VSH-ul mi l-am facut parca tot atunci prin iarna si imi iesise bine.

| AndreiRobert22 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu am stat din Decembrie 2015 pana in Martie 2016, eu dupa ce am mers la medic mi s-au descoperit foarte multe afectiuni, am avut 3 interventii chirurgicale, 8 colonoscopii, 8 endoscopii, irigografii, 7-8 tomografe, mi s-au administrat tot felul` de intra-venoase, intra-musculare, am stat internat pana in 21 octombrie iar anul asta am mers inapoi si am stat 3 luni si anul acesta, urmeaza sa merg inapoi si probabil urmeaza inca o operatie.

| anonim_4396 explică (pentru AndreiRobert22):

O sa ma duc la medicul de familie sa vad ce zice poate imi da trimitere sa-mi mai fac analize sau ceva ca sa vad ce am. Sper sa nu fie prea grav, poate ma rezolv doar cu pastile sau altceva, nu stiu...

| anonim_4396 explică (pentru AndreiRobert22):

Dar aciditatea poate fi si din cauza ca mananc mere inainte de culcare? Ca merele sunt acide si uneori cand ma culc simt asa un gol in stomac de la ele, dar nu ma mai duc sa mananc dupa.

| AndreiRobert22 a răspuns (pentru anonim_4396):

De la mere nu poti sa faci reflux