| Anonimul3315 a întrebat:

Sunt in clasa a 7-a. Si stiu ca o sa vi se para ciudat dar vreau sa invat limba rusa. Am niste bunici in Republica Moldova si s-ar bucura cand vor vedea ca stiu rusa. Plus ca nu fac asta doar pentru ei. As fi chiar fericit sa stiu si alte cuvinte. Din pacate eu stau in Romania si aici nu se mai preda limba rusa si nu am cum sa invat. Imi puteti da niste sfaturi?

3 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Pasol na turbinca! Nu e de ris, e de admirat ca vrei sa inveti ceva nou, mai ales ceva ca limba rusa. E o limba cu potential in viitor, ca mai degraba ne invadeaza rusii decit sa ne adopte americanii. Chiar si lasind scenariile putin probabile, dar posibile deoparte, sint destui rusi care au afaceri pe aici sau se poate si invers, deci merita sa inveti rusa. Ca iti vei bucura bunicii, cu atit mai mult. Daca vrei sa inveti, sigur ai cum. Da un anunt pe net, cauta meditator. Avem destui moldoveni de peste Prut la noi cit sa gasesti unul care sa vrea sa te mediteze.

| 0x11111051 a răspuns:

Vino in Republica Moldova big grin N-ai cum altfel s-o inveti daca ai sa faci numai lectii cu un lector! Nu se preda in Romania limba rusa, deoarece multi aseamana limba rusa cu comunismul, dar comunismul a fost interzis! Si tot mai multi romani se orienteaza pe limba engleza sad Dar revenind inapoi la subiect.

Vino in RM, deoarece aici ai sa poti invata limba rusa intr-un timp fft scurt! Sunt canale in limba rusa, dar cu subtitrare in romana, si invers. Eu o vorbesc deja de mult timp. La scoala o invat de 4 ani (Sunt clasa a 9). Plus, la toate astea te va ajuta pe viitor, in multe domenii ale afacerilor (imobiliare, turism, IT, etc).

Sa o vorbesti este usor, dar sa scrii, iti prefer sa iei pe cineva care te va ajuta. La capitolul "Ortografie" este destul de greu( Pina la 12 ani scriam cu multe greseli, dar acum scriu destul de bine, multumita Chrome-ului cu dictionar incorporat, si scolii happy.

| Laura927 a răspuns:

Eu iti dau un sfat daca vrei sa il iei in considerare bine daca nu,nu.
Limba rusa este ft grea,si o vorbesti in polonia,rusia,moldova,ucraina cred,nu o sa iti foloseasca atat de mult precum crezi tu
Daca vrei sa ii faci pe bunicii tai fericiti invata cateva fraze,despre ce vorbiti voi in general,exp.: scoala,vreme,teme,cum te intelegi cu parintii, ce iti place sa mananci chestii de astea, si vor fi ft bucurosi, nici pentru tine nu va fi greu sa inveti si pe ei ii vei multumi.
Faptul ca vrei sa inveti o limba straina, este de apreciat.
Limba engleza iti va fi de cel mai mare ajutor!
Eu vorbesc 3 limbi straine cu ft mare usurinta, si acum sunt la a 4a limba care ma chinui cu ea.
Mie mi-au folosit toata durerea asta de cap cu invatatul limbilor straine.
Iti doresc succes si oricare alegere o vei face tine-o pana la capat, o sa iti ajute in viata.
Pentru orice limba straina sunt cursuri pe care le poti face la domiciliu sau pe internet.succes