| teketokka a întrebat:

sunt intr o situatie urata, am stat in plasament 1 an si acum am comisia pentru reintregrare familiara, iar unde am stat in plasament vor sa mi faca rau si sa ajung la casa de copii, se poate sa ajung acolo?

3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Da, se poate sa ajungi si acolo in cazul in care familia la care ai stat in plasament nu mai doreste prelungirea masurii plasamentului din cauze imputabile persoanei tale.

Revizuieste-ti comportamentul fata de familia respectiva--- respecta-i intocmai ca pe parintii tai naturali, ajuta-i si ocupa-te la modul serios de scoala si de viitorul tau. Este unica ta sansa pentru inca 1 an si poate, in continuare dupa implinirea varstei de 18 ani, in cazul in care iti vei continua studiile la o forma de invatamant cursuri de zi.
In Ordinul nr. 1733 la Art. 9, aliniat(3) se prevede:
"Art.9
(3) Alocaţia se acordă şi după împlinirea de către copil a vârstei de 18 ani, numai în cazul plasamentului, dacă această măsură se continuă şi după această dată, conform prevederilor art. 55 alin. (2) şi (3) din Legea nr. 272/2004, republicată, cu modificările şi completările ulterioare, după cum urmează:

a) pe toată durata continuării studiilor, dacă tânărul care a împlinit vârsta de 18 ani îşi continuă studiile, o singură dată, în fiecare formă de învăţământ de zi, dar fără a depăşi vârsta de 26 de ani;

b) pe o perioadă de până la 2 ani, în care tânărul poate solicita continuarea măsurii de plasament.

(4) În situaţia în care tânărul beneficiază de prevederile alin. (3) lit. b) şi începe o formă de învăţământ de zi în această perioadă, care determină prelungirea măsurii de plasament, se poate solicita alocaţie până la finalizarea studiilor, dar fără a depăşi vârsta de 26 de ani."(http://www.prestatiisocialevalcea.ro/......plasament)

| Roxin a răspuns:

Buna!

Avand in vedere situatia, va fi necesar sa te pui in contact cu cei de la protectia copilului. Cu siguranta vor gasi o solutie. Esti major/a?

| teketokka explică:

Nu,am 17