| Anonimafarahaz2 a întrebat:

Bună! Sunt studentă la o Universitate din București la zi si am înțeles ca daca am un părinte decedat trenul ar trebui sa fie gratis, știe cineva ce documente trebuie sa prezint când îmi cumpăr bilet in afară de legitimația de student pentru a beneficia de gratuitate?

3 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ce legatura are parintele decedat cu gratuitatea la tren? Mergi la casa de bilete din gară si intreaba acolo, ei stiu cel mai bine.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ia la tine copie a certificatului de deces al parintelui ca sa arati la ghiseu la gară daca iti cere certificatul sa ai copie la tine

| Hyperion7 a răspuns:

Din ce am găsit eu pe net, cică doar elevii au astfel de "privilegii", de studenți nu specifica nimic, iar în altă parte nu am găsit ceva concret.
https://www.planurideviitor.ro/......n-romania/

Dar chiar și așa, cu decontarea integrala sau reducerea de 90% tot îți faci treaba, însă na, pe poți să mergi expres la gara sa întrebi, in caz că vrei sa afli mai multe.