| DDCC a întrebat:

Bună TPU!
Am trimis acest mesaj la câțiva prieteni, în speranța că m-ar putea ajuta, însă niciunul din ei nu mi-a dat un răspuns (unii au zis că nu mă pot ajuta, alții că trebuie să caut în interior așa ceva. și nu în alții).
Mesajul este: Acum câteva zile mi-am zis că dacă aș vedea cum trăiesc unii oameni vai de capul lor, m-ar ajuta pe mine să îmi înfâng unele frici pe ideea: Uite că eu am asta din plin și ei nu o au. Oare mă poți ajuta cu ceva linkuri pe tema asta sau ceva site care abordează tema asta? Am căutat acum pe net însă dau doar de câte o știre sau clip pe youtube. Mă refer la ceva în genul unui azil de bătrâni sau oameni pentru care fiecare zi e un chin, care m-ar putea face pe mine să apreciez mai mult fiecare secundă pe care o trăiesc.

O chestie legată de asta: Eu sunt student la Info și am un coleg în cărucior. El e foarte conștiincios, se vede că se implică foarte mult în activitățile legate de facultate. Și eu observ la el cât de greu îi e, prin faptul că pentru orice acțiune, aproape, are nevoie de ajutorul altei persoane.
De multe ori când mă aflam într-o stare proastă emoțională doar gândul la ce face el, apoi mă uitam la mine și vedeam câte pot face eu ușor, spre deosebire de el. Și asta m-a făcut să mă trezesc puțin la realitate.

Sper că îmi înțelegeți întrebarea și sper că mă puteți ajuta cu un răspuns.
Iar dacă nu, măcar am încercat.

3 răspunsuri:
| blAster85 a răspuns:

Ar trebui sa cauti sa vorbesti in oras unde esti cu oameni la care probabil nu te gandeai vreodata sa discuti cu ei, ma refer la diferentele de nivel social, mentalitate etc.eu de ex stau in strainatate,acum o duc putin mai greu ca nu am servici fix dar imi intretin si masina si facturi cum pot(legal).ma consolez cand vad si intalnesc oameni de aici care is mult mai rupti ca mine,stau intr-un oras mic,ce m-a socat cel mai tare a fost sa vad oameni(spanioli nu romani/rromi)imbracati decent cautand in tomberoane la market si intre blocuri, eu ma plang uneori as vrea o masina mai buna, mai multi bani de stricat as vrea multe...dar cand vezi pe cineva asa, care nu are nici macar o bucata de paine, realizezi in ce lume am ajuns sa traim parca uiti de tot ce vrei.parerea mea.

| blAster85 a răspuns (pentru blAster85):

Tot eu, unii nu vor sa recunoasca nivelul la care au ajuns, viata de c...t care o au si se mint pe ei ca e altfel, uni se prefac ca totul e roz si ok dar privindu-i vezi in ochii lor milioanele de probleme zilnice cu care lupta.scuze de gramatica, ma grabeam.

| CLCQ a răspuns:

Vrei sa ajuti pe altii sau ai nevoie doar de o motivatie personala? Incepe cu colegul tau (daca e vorba de primul caz), poti la fel de bine sa faci voluntariat, etc. Pentru motivatii personale, de ce nu iti propui niste obiective, incearca sa le indeplinesti. Vezi sa nu fie imposibile, standarde prea mari pentru inceput, ai putea obtine exact efectul invers.
Nu ai nevoie de link-uri, sunt exemple pe strada zilnic, pur si simplu numai incercand sa faci ceva pentru o persoana iubita si poti simti o rasplata.