| anonim_4396 a întrebat:

am un calculator de :
- Ram : 4, 00 GB Dual-Channel DDR3 @ 401MHz (6-6-6-15)
- CPU : AMD Phenom II X2 555, Callisto 45nm Technology!
- Graphics : Philips 221EL (1920x1080@60Hz), 1024MB GeForce GT 220 (Gigabyte)
- Hard Drives : 977 GB Western Digital WDC WD 10 EARS-00Y5B1 SCSI Disk Device (ATA)
- Optical Drives : ATAPI iHAS122 SCSI CdRom Device
- Audio : NVIDIA High Definition Audio
- Operating System : MS Windows 7 Home Premium 64-bit SP1

Acum intrebarea sper ca nu va enervat ce am scris mai sus big grin
- In loc de 4GB Rami de Dual-Channel care ei sunt pe 2 placute (adica 2 gb pe o placuta de rami)
- As vrea sa pun in loc de cei 4, sa pun 16 tot de 2 placute! (8 GB una)
- Sar putea intampla ceva sau nu am un sistem prea bun pentru 16 GB?

Va rog raspunsuri serioase!

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
8 răspunsuri:
| eucumine010 a răspuns:

Nu stiu daca sunt inca pe piata module de 8gb pe dimm, stiu ca corsair anuntase ceva, dar chiar daca sunt le gasesti foarte greu si la un pret deloc decent. Totusi nu ai ce face cu 16gb, pur si simplu nu o sa ii folosesti niciodata. Eu am 8gb si de abia am ajuns sa folosesc 6gb. Sunt bani aruncati. 8gb sunt suficienti. Mai bine iti cumperi un SSD sau alta placa video.

Răspuns utilizator avertizat
| ombladon a răspuns:

Degeaba ai scris toate alea daca nu ai spus ce placa de baza ai!

| MPIPDP a răspuns:

A da si placutele de 16 gb is de model Corsair...
Memorie Corsair 16GB Kit 2x8GB DDR3 1600MHz Rev. A